V Krči vzniklo centrum pro léčbu MDR-TBC

12. 4. 2007 8:35
přidejte názor
Autor: Redakce
Ročně je v České republice evidováno zhruba 1000 případů tuberkulózy, z toho deset až 20 případů multirezistentního onemocnění (MDR-TBC), které je vysoce infekční a jeho léčba je velmi složitá. Trvá půl roku až tři roky a polovinu nemocných se nepodaří zachránit...


V pražské Fakultní Thomayerově nemocnici bylo otevřeno ojedinělé centrum pro léčbu multirezistentní tuberkulózy (MDR-TBC), což je typ nemoci nereagující na běžnou léčbu. Centrum je součástí nového pavilonu K.

Ročně je v České republice evidováno zhruba 1000 případů tuberkulózy, z toho deset až 20 případů multirezistentního onemocnění, které je vysoce infekční, jeho léčba je velmi složitá a vyžaduje mimořádná hygienická opatření. Novinářům to řekla přednostka Pneumologické kliniky Thomayerovy nemocnice Václava Bártů.

Ředitelka nemocnice Dana Jurásková ČTK řekla, že v přízemí pavilonu je oddělení pro léčbu běžné tuberkulózy citlivé na léky. V prvním patře je specializovaná část. Personál do kontrolovaného pásma vchází hygienickou smyčkou. To znamená, že se musí převléknout, osprchovat a obléci si ochranný oděv.

Na oddělení je podtlaková ventilace, která nasává vzduch dovnitř a vypouští ho přes filtry, které zničí bakterie. Chodba je prosklená a pokoje jsou jednolůžkové. Pacienti se nemohou vzájemně stýkat, protože každý z nich může mít jinou formou tuberkulózy obtížně reagující na léčbu.

Z každého pokoje je vchod na ochoz, z něhož vedou schody na zahradu. Také na zahradu musí nemocní chodit jednotlivě.

Podle pražského hygienika Vladimíra Polaneckého bakterie, které se mohou dostat do vzduchu při procházce pacientů, již okolí neohrožují, neboť jejich koncentrace je nízká a navíc je hubí sluneční záření. I když multirezistentní tuberkulóza je považována za vysoce infekční, bylo v ČR zaznamenáno jen jedno onemocnění manželského páru.

Léčba multirezistentní tuberkulózy trvá půl roku až tři roky a polovinu nemocných se nepodaří zachránit. Třetina pacientů s touto formou tuberkulózy pochází ze zahraničí a většinou nemají zdravotní pojištění.

Oddělení má 15 lůžek a odborníci předpokládají, že to je dostatečná kapacita. Při léčbě multirezistentní tuberkulózy se používají speciální preparáty, z nichž řada není ani v ČR registrována, a je proto třeba spolupracovat se Státním zdravotním ústavem. Měsíčně stojí jen farmakologická léčba jednoho takového pacienta až 50.000 korun, řekla Bártů.

Izolace sebou nese psychické problémy, zejména v počátku v době, než pochopí, že izolace je ku prospěchu věci. Podle Bártů však nebyly zaznamenány pokusy o sebevraždu, a to přesto, že pacienti ví, že se budou léčit dlouho a nemají jistotu, že léčba bude úspěšná.

Hlavní hygienik ČR Michael Vít uvedl, že dosud byli tito pacienti umístěni na různých pneumologických pracovištích za ne zcela vyhovujících podmínek, obvykle bez možnosti adekvátní izolace.

Zákon ukládá zdravotnickým zařízením izolovat pacienty s multirezistentní tuberkulózou, aby se chránili zdraví lidé. „Když chceme ochránit populaci, tak, bohužel, se někdy se nedovedeme obejít bez represivních zákroků,“ řekl Vít.

Podle Juráskové jsou zdravotníci dokonce povinni, jestliže pacient opustí přikázanou izolaci, informovat policii a s její pomocí ho dostat zpět.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?