V Libereckém kraji přibývá narkomanů, kteří hledají pomoc

7. 5. 2014 8:11
přidejte názor
Autor: Redakce
V Libereckém kraji přibývá narkomanů, kteří hledají pomoc. Kontaktní centra v kraji loni vyhledalo 285 uživatelů drog, kteří hledali pomoc, je to o 39 více než v roce předcházejícím. Z toho 165 se dosud nikde neléčilo.


Nejčastěji se na centra obracejí lidé ve věku od 25 do 39 let, řekla novinářům mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová. V kraji je devět léčebně kontaktních center na Liberecku a Českolipsku, na Jablonecku a Semilsku nabízejí pomoc jen terénní pracovníci.

Pomoc drogově závislým nabízejí v kraji čtyři organizace. V loňském roce jejich služeb využilo přes 2000 klientů, o třetinu víc než v roce 2012. „Protidrogové služby využívá jen zlomek lidí, nemáme vůbec povědomí o tom, kolik lidí s drogami experimentuje či je užívá jen příležitostně,“ upozornila ale krajská protidrogová koordinátorka Jitka Sochová. Nejohroženější skupinou jsou podle ní děti a mladiství, sociálně slabí, nezaměstnaní a také senioři.

Potvrzují to i statistiky hygieniků. Mezi těmi, kdo se loni obrátili na kontaktní centra, tvořili největší skupinu lidé nezaměstnaní či takoví, kteří pracují jen příležitostně. Téměř polovina nově registrovaných měla jen základní vzdělání. První zkušenost s drogou měla většina z nich před 16. rokem. Věk uživatelů drog se snižuje. „Nejsou výjimkou děti na druhém stupni základní školy, které mají s drogami zkušenosti,“ upozornil Pavel Pech z organizace Most k naději, která v kraji zajišťuje terénní služby i provoz K-center.

Drogy zkoušejí často už děti na druhém stupni základních škol, které mnohdy nebezpečí, které drogy znamenají, podceňují. „Mělo by se s nimi o tom mluvit od mala, klidně už od prvních tříd,“ uvedl Pech. Drogy, ale i alkohol, podle něj děti často zkoušejí z nudy a nedostatku jiného vyžití. „Začíná to často marihuanou na základní škole, mnohdy i pervitinem,“ doplnil. Na vině ale mohou být i rodinná traumata, týrání, zneužívání, ale také příliš vysoké nároky rodičů nebo jejich nevšímavost k dětem.

Podle Vlastimila Nečase z Národního monitorovacího střediska je alarmující, že podle průzkumů má každý druhý český středoškolák zkušenost s marihuanou a tři čtvrtiny mladistvých Čechů pijí pravidelně alkohol. „Mělo být naším cílem co nejvíce oddálit první zkušenost dětí a mladistvých s návykovými látky. Ukazuje se, že čím později se dostanou do kontaktu s drogou, alkoholem nebo jinou návykovou látkou, tím menší je pravděpodobnost vzniku závislosti nebo problémů,“ dodal Nečas.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?