„Dnes jsem byl informován, že smlouva byla už podepsána,“ řekl v úterý ČTK Zdeněk Král, starosta Mariánských Lázních, které mají v nemocnici menšinový podíl.
Jednatele nemocnice, zastupující většinového vlastníka, se dnes ČTK zastihnout nepodařilo. Podle starosty Krále je vyjednaná smlouva se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou kompromisem. „Majitel většinového podílu už byl připraven na zrušení všech akutních lůžek,“ řekl ČTK. Takový byl alespoň první návrh pojišťoven. Proti tomu se ale zvedla vlna protestů mezi obyvateli města, zaměstnanci nemocnice, ale i v kraji. Lůžka na urologii nechtěla VZP dál hradit, protože oddělení nesplnilo podmínky České urologické společnosti. Na urologii byla ale navázaná i další oddělení.
Nemocnici původně hrozil přechod všech lůžek na ošetřovatelská i ukončení 24hodinové pohotovosti na chirurgii. Jenže Karlovarský kraj před Vánoci svolal schůzku se zástupci pojišťoven, kde VZP přislíbila, že ještě nemocnici nabídne udržení akutních lůžek.
„Jsem nemile překvapen tím, že vedení nemocnice, i přes potvrzení nabídky VZP z předvánočního jednání na krajském úřadě zachovat akutní lůžka i na chirurgii a ARO, usilovalo pouze o zachování lůžkové interny a sdělilo VZP, že zbývající akutní lůžka převede na lůžka ošetřovatelská. Vedení nemocnice bohužel nebylo schopno garantovat dostatečné personální zajištění, potřebné pro poskytování akutní lůžkové péče ve stávajícím rozsahu,“ uvedl náměstek hejtmana Miloslav Čermák (ČSSD).
Část lékařské péče se přesune do chebské nemocnice, která je součástí Karlovarské krajské nemocnice (KKN). Urologie ale ne. Podle náměstka hejtmana Petra Navrátila (ČSSD) ale bude muset vedení KKN jednat s pojišťovnami o navýšení plateb. „Není možné přesunout náklady na péči a nedostat vyšší příjmy,“ dodal Navrátil.