Fakultní nemocnice v pražském Motole zavedla nový systém pro ukládání, správu a sdílení velkého objemu medicínských dat nazvaný GMAS. Systém umožňuje lékařům přístup k údajům ze všech vyšetření, které pacient v nemocnici podstoupil, řekl novinářům ředitel nemocnice Miloslav Ludvík. Žádný podobný systém v ČR podle něj zatím nebyl zaveden.
Nemocnice postupně digitalizuje všechny kliniky. To znamená, že data ze všech vyšetření se ukládají v počítačem čitelné podobě. S tím však souvisí rapidní nárůst množství ukládaných dat, která bylo třeba nějak setřídit a spravovat. Proto jsme se rozhodli pro zavedení systému GMAS, řekl novinářům Ludvík.
Bezpečné uložení a archivaci dat o pacientech po minimální dobu deseti let nemocnicím nařizuje vyhláška. V některých případech se však údaje archivují déle, až do úplného vyléčení pacienta. Lékaři data potřebují z důvodu kontroly průběhu onemocnění nebo léčby. „Systém umožňuje například přístup k diagnostickým snímkům, lze tak sledovat třeba vývoj nádoru a jeho změny v čase,“ vysvětlil Ludvík.
GMAS chrání data před ztrátou tím, že je automaticky kopíruje na několik úložišť najednou. Pokud jsou na nějakém místě omylem smazána, systém je sám dokáže nahradit, vysvětlil vedoucí odboru informatiky fakultní nemocnice Martin Voříšek. Náklady na zavedení systému firmy IBM se prý pohybovaly v řádu milionů korun, realizace trvala přesně rok.
„Zavedením systému GMAS bychom se rádi dostali do celoevropského lékařského systému. Doufáme, že brzy nastane doba, kdy se jednotlivé země budou specializovat na různé lékařské zákroky a pacienti budou cestovat tam, kde to pro ně bude výhodné. V ČR by tak Evropané mohli podstupovat například kardiologické zákroky,“ uzavřel Ludvík.
FN Motol je největší nemocniční zařízení v ČR, zaměstnává více než 5000 lidí. Poskytuje základní a specializovanou zdravotní péči a služby v lékařských oborech, formou ambulantní a lůžkové péče pro děti, dospělé a seniory. Ročně ošetří více jak 860.000 pacientů ambulantně a přes 70.000 na lůžku.
ČTK