Angola byla rovněž do té doby považována za zemi bez této nemoci. Namibijské úřady říkají, že většina z celkových 34 nakažených pochází z chudinské čtvrti hlavního města Windhoeku. Je možné, že tyto osoby nebyly jako děti očkovány.
Namibijská vláda plánuje společně s WHO na konec tohoto měsíce kampaň, během které má být proti dětské obrně naočkováno všech dva miliony obyvatel této země na jihozápadě Afriky, a nejen děti mladší pěti let, u kterých se očkování obvykle provádí.
Kromě Namibie a Angoly se dětská obrna vyskytuje ještě v Nigérii, Pákistánu, Afghánistánu a Indii. Dlouhodobým cílem WHO je dětskou obrnu celosvětově vymýtit. S kampaní proti této nemoci začala v roce 1988. Tehdy bylo na světě evidováno 350.000 nemocných, loni to bylo už jen 2000.
Nemoc se šíří mezi lidmi (zejména mezi dětmi ve věku do pěti let), kteří nejsou očkovaní a kteří přišli do kontaktu s výkaly těch, kteří nakaženi jsou. Virus napadá centrální nervovou soustavu a způsobuje ochrnutí, svalovou atrofii a v některých případech smrt.
ČTK