Předseda České společnosti pro kvalitu ve zdravotnictví David Marx se domnívá, že některá zdravotnická zařízení jsou pro pacienty riziková, protože spektrum jejich lékařů nemá dostatečnou kvalifikaci. Přečtěte si přepis části pořadu, ve kterém na toto téma diskutovali hosté pořadu a napište nám svůj názor.
Přepis části pořadu Otázky Václava Moravce, Česká televize, ze dne 22. dubna
David Marx, předseda České společnosti pro kvalitu ve zdravotnictví:
Studie, které proběhly i v evropských zemích, ukazují, že přibližně každá desátá hospitalizace je spojena s poškozením pacienta. Ve třech procentech pak pacienti umírají nebo u nich dojde k nenapravitelnému poškození, například se jim uřízne jiná noha nebo jiná ledvina, než má.
Tomáš Julínek, ministr zdravotnictví:
Bezpečnost je samozřejmě na prvním místě, pak jsou to informace o kvalitě. Součástí připravovaného zákona o zdravotnickém zařízení budou některé parametry, které musí nemocnice splnit, aby byla bezpečnější. Musíme také chtít informace o nemocnicích, o jejich kvalitě. V rámci toho jsme dobudovali Národní referenční centrum do funkční podoby, které bude shromažďovat všechny údaje z republiky a dá je do pořádku. Je to jedna z velkých priorit.
Náměstek MZ Pavel Hroboň:
Tím hlavním cílem je skutečně zlepšení bezpečnosti v nemocnicích a já bych chtěl uvést dvě důležité věci. Bezpečnost je o základních procesech, není to nutně o tom, jestli nemocnice má špičkového, anebo ještě špičkovějšího lékaře, ale je to o tom, jakým způsobem je organizována práce v nemocnici. Druhá důležitá věc je, že pokud chceme po nemocnicích, aby reportovaly čísla, která se týkají nejen úmrtí, ale i různých jiných příhod, které se stanou a neměly by se stát, jako jsou pády z postelí, infekce a podobně, tak musíme nejdřív vytvořit prostředí, ve kterém tohle reportování čísel bude prováděno s určitou důvěrou a beze strachu z okamžitého postihu, protože jinak se dostaneme jenom k tomu, že se všichni budou bát a budou ta čísla falšovat.
David Marx:
To, co v té reformě zaznívá, ale mohlo by tam zaznívat víc nahlas, je systematická externí kontrola kvality ve zdravotnických zařízeních.
Jaká je vaše zkušenost?Víte o nemocnicích, kde pracujílékaři bez potřebných atestací?Kdo by měl dostatečnou úroveňlékařů kontrolovat? Je řešením současného stavucentralizace zdravotní péče? |
Jedna věc jsou žebříčky a já osobně nejsem jejich příliš velkým přítelem, protože počty komplikací jsou poměrně těžkou věcí k tomu, aby se definovaly, a to, čím je pacient ohrožen v nemocnici, není jenom bezprostřední odborné provádění zdravotní péče.
Kdyby v Havlíčkově Brodě fungovala dobře personalistika, proces výběru zaměstnanců, tak ne, že by k tomu nedošlo, ale asi by se na to přišlo dříve. A pokud by se počítala úmrtí vázaná na diagnózu, tak také.
Dnes se celý svět zabývá nejen sbíráním indikátorů o péči a sestavováním žebříčků, ale proaktivním nastavením procesů tak, aby byly bezpečné, čehož lze dosáhnout vnější kontrolou kvality, formou akreditace nebo certifikace nějaké nezávislé agentury.
Jsou zdravotnická zařízení, která mají desetinásobně vyšší úmrtnost na stejnou nemoc, nežli má zdravotnické zařízení v sousedním okrese. Jsou zdravotnická zařízení, která jsou pro pacienty riziková, protože spektrum jejich lékařů nemá dostatečnou kvalifikaci.
Jsou zdravotnická zařízení, kam když pacient přijde ve čtvrtek s akutním infarktem myokardu, tak má štěstí, že slouží primář interního oddělení, ale když tam přijde v pátek, tak je tam čerstvý lékař, což může o přežití pacienta rozhodnout.
Informace o tom, jak funguje systém v nemocnicích, jsou velmi silná zbraň v rukou pacientů a je to zbraň, kterou uplatňují pacienti v řadě evropských zemí, v Dánsku, v Nizozemsku, v Německu, ve Španělsku.
Poučený pacient, který nikdy nebude tak poučený jako lékař, ale bude poučenější, může hrát tu hlavní roli, kterou v systému má,“ prohlásil předseda České společnosti pro kvalitu ve zdravotnictví.
(ivb), (kha), www.Zdravi.Euro.cz