Berlín -
„Výsledek je velmi jasný, velmi jednoznačně pro stávku,“ prohlásil Bsirske.
Stávka by mohla citelně zasáhnout například největší spolkovou zemi Bavorsko, kde se chystají stávkovat i silničáři. Bavorsko čelí v posledních dnech silnému sněžení a některé okresy tam již byly nuceny vyhlásit výjimečný stav.
Stávkuje se na západě
Stávka se dotkne poloviny spolkových zemí: Šlesvicka-Holštýnska, Hamburgu, Dolního Saska, Severního Porýní-Vestfálska, Saska, Porýní-Falcka, Bavorska a Sárska. V zemích bývalého Východního Německa se ale stávkovat nebude.
Protestovat budou kromě silničářů zaměstnanci fakultních nemocnic, učitelé a další pracovníci veřejných služeb. Připojí se tak ke kolegům z jižní spolkové země Bádensko-Württembersko. Asi deset tisíc jich tam stávkuje už pátým dnem, včetně učitelů v mateřských školkách, knihovníků a popelářů.
Co odboráři požadují
V Bádensku stávkovali nejdříve jen obecní zaměstnanci, ale pak se k nim přidali také pracovníci placení ze zemských peněz.
Lidem placeným z veřejných rozpočtů se nelíbí chystané prodloužení pracovního týdne na čtyřicetihodinový ze stávajících 38,5 hodin. Za práci navíc totiž nemají dostat zaplaceno. Podle nových tarifních smluv také mají přijít o některé volné dny.
Jako první navrhli stávkujícím kompromisní řešení šéf zemské vlády Porýní-Falcka Kurt Beck a premiér Bádenska-Württemberska Güngher Oettinger. Včera večer v pořadu televize ZDF navrhli odborářům kompenzaci za prodloužení týdenní pracovní doby v podobě vyššího platu.
David Koubek, Aktuálně.cz