V Berlíně se spalničky začaly šířit loni v říjnu a od té doby jimi onemocnělo 574 lidí. V celém Německu se loni touto nemocí nakazilo 1774 pacientů, což je desetinásobek proti roku 2012, vyplývá ze zdravotnických statistik. V Česku v roce 2014 Státní zdravotní ústav zaznamenal 222 případů tohoto onemocnění. I v tuzemsku počet výskytů výrazně vzrostl, v roce 2013 bylo pouze patnáct nemocných. Loni totiž byla mimo jiné lokální epidemie v Ústeckém kraji.
Czaja uvedl, že spalničkám podlehl malý chlapec 18. února. Zatím se neví, zda byl očkovaný a jak se nakazil.
Vlna onemocnění spalničkami podle berlínských úřadů vypukla v komunitě žadatelů o azyl z Bosny a ze Srbska, kteří kvůli válce v bývalé Jugoslávii často nebyli proti nemoci vůbec očkováni. V současnosti ale podle zdravotníků tvoří téměř polovinu nemocných lidé německého původu, mezi nimi jsou i dospělí.
V Německu jsou spalničkami ohroženi především lidé narození mezi lety 1970 a 1991. V tomto období lékaři očkovali děti proti nemoci pouze jednou, což neposkytuje spolehlivou ochranu na rozdíl od nyní obvyklých dvou vakcín. Lékaři ale upozorňují na to, že i v současnosti mnoho dětí druhou vakcínu nedostane. Podle odhadů spolkového ministerstva zdravotnictví není dostatečně chráněno asi 23.000 dětí.
Očkování proti spalničkám je v Německu v současnosti pouze doporučené, vláda ale vzhledem k současné vlně onemocnění zvažuje, že zavede povinnost děti očkovat. Ministr zdravotnictví Hermann Gröhe v této souvislosti kritizoval lidi, kteří proti očkování vystupují. „Odpůrci očkování zcela nezodpovědně vyvolávají iracionální strach,“ řekl. „Když někdo odpírá vlastním dětem očkování, vystavuje riziku nejen je, ale také ostatní děti,“ dodal.
Vládní strany také uvažují o tom, že by děti musely být povinně očkovány proti spalničkám při nástupu do školky nebo do školy. Dosud tato zařízení od dětí očkování nevyžadují. Pouze v případě, kdy se nemoc ve škole nebo školce objeví, mohou neočkovaným dětem nařídit, aby zůstaly doma.
Povinné očkování podporuje většina Němců. Podle zatím posledního průzkumu na toto téma, který loni zveřejnila společnost Forsa, schvaluje očkovací povinnost 67 procent lidí. V České republice je očkování proti spalničkám povinné. Je součástí takzvané trojvakcíny, která chrání také proti zarděnkám a příušnicím. Očkují se děti od 15 měsíců, přičemž přeočkování následuje po šesti měsících od první dávky. Po loňských kontrolách hladiny protilátek u dětí odborníci doporučili posunout druhou dávku až na sedm let věku.
V Německu se kvůli těžkému případu spalniček dnes uzavřela pokračovací škola v berlínské čtvrti Lichtenrade. Spolužáci a učitelé nemocného musejí hygienikům předložit očkovací průkazy a případně se nechat očkovat, škola by ale měla v úterý opět normálně fungovat.
Podle Institutu Roberta Kocha je v současnosti většina německých dětí před nemocí chráněna, očkování jich podstoupí 95 procent. Problémem ale mohou být dospělí, kteří se v dětství vakcíně vyhnuli a nyní je může nemoc ohrozit. Institut proto vyzývá k masivní kampani zaměřené na očkování dospělých. Ministerstvo zdravotnictví se k návrhu zatím nevyjádřilo.
Na spalničky není žádný specifický lék. Léčí se pouze projevy onemocnění - horečka a další nepříjemné symptomy. U dospělých bývá onemocnění často odhaleno později než u dětí, a spalničky jim tak mohou způsobit vážnější problémy.