Údajně pro něj nemá vhodné místo a nechce mít za provoz schránky zodpovědnost. Meziříčská nemocnice pro babybox momentálně hledá nejvhodnější místo v areálu, sdělila dnes ČTK mluvčí skupiny Agel, která nemocnici vlastní, Hana Szotkowská.
„Chceme najít takové místo, které ženám zaručí anonymitu a zároveň bude rychle a snadno přístupné pro zdravotnický personál,“ uvedla ředitelka nemocnice Petra Šupšáková.
V síti nemocnic Agel jsou čtyři babyboxy, ve kterých byly odloženy čtyři děti. Agel provozuje v zemi 11 nemocnic a několik dalších zdravotnických zařízení. Jsou především v Moravskoslezském a Olomouckém kraji.
Schránky na odložené děti fungují pomocí čidel, která ihned vyrozumí zdravotníky na jednotce intenzivní péče dětského oddělení, že se dvířka otevřela. Babyboxy mají i své odpůrce, včetně České neonatologické společnosti. Loni se proti nim postavil Výbor OSN pro práva dítěte. Podle něj odporují babyboxy pěti článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na totožnost, státní příslušnost a možnost znát své rodiče.
První babybox v Česku byl otevřen v roce 2005 v sídle soukromé kliniky GynCentrum v pražském Hloubětíně. Naposledy byl v babyboxu nalezen 17. listopadu v Teplicích chlapeček, který je celkově 95. dítětem odloženým do této speciální schránky. V zemi je nyní 59 babyboxů.
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).