V procesu se Součkovou vypovídal exministr zdravotnictví Kubinyi

25. 4. 2006 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
V systému právní agendy ministerstva zdravotnictví panoval v dřívějších letech takový chaos a nepořádek, že se tam klidně mohly ztrácet důležité dokumenty. Vyplynulo to z vyjádření svědků, kteří v úterý vypovídali v procesu s exministryní Marií Součkovou...


Praha - U Obvodního soudu pro Prahu 2 čelí obžalobě kvůli uzavření pro stát nevýhodné smlouvy s advokátem Zdeňkem Nováčkem o poskytování právní pomoci ve sporu s obchodníkem s krevní plazmou, firmou Diag Human. Nováček inkasoval téměř desetimilionovou odměnu, Součkové teď hrozí až deset let vězení.

„Originál této smlouvy jsem neviděl, na ministerstvu zdravotnictví nebyla,“ řekl novinářům nástupce Součkové Jozef Kubinyi, který rezortu šéfoval od dubna do srpna 2004. Po příchodu na ministerstvo odvolal z funkce legislativního náměstka a nechal vypracovat právní audit na období dvou let zpátky. Kubinyi sice řekl, že nemůže ztrátu důležitých listin na ministerstvu potvrdit ani vyvrátit, nastavený systém to ale podle něj v minulosti umožňoval. „Audit potvrdil, že nebyl pořádek ve vedení dokumentace, že nebyly zavedeny registry evidence smluv ani výběrových řízení,“ prohlásil exministr. Právníci podle něj při auditu našli problémy u 12 až 14 právních případů.

Ačkoli Kubinyi říká, že řád nastolil až on, někdejší ředitelka právního odboru ministerstva Jolana Těšínová se Součkové zastala. Nepořádek ve smlouvách a evidencích pocházel podle ní z doby, kdy byl sociálnědemokratickým ministrem zdravotnictví Bohumil Fišer. Příkaz k centrální evidenci smluv dala podle Těšínové až Součková. „Za jejího období se udělala právní evidence smluv,“ uvedla svědkyně. Zároveň zdůraznila, že právní odbor nikdy na kauze Diag Human nepracoval. „Vždy to byli externí právní zástupci. Pro jejich výběr žádná pravidla nebyla,“ konstatovala.

Obžaloba klade Součkové za vinu to, že v září 2003 pověřila Nováčka zastupováním státu bez výběrového řízení, což je prý v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. Podle žalobce byla také Součková ze zákona povinna předat případ Diag Human k 1. červenci 2003 Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Případ ale předal úřadu až Kubinyi.

Stát dosud zaplatil obchodníkovi s krevní plazmou přes 326 milionů korun. „Podle mě neměl dostat žádné peníze. Jsem přesvědčen o tom, že neměl na trhu s krevní plazmou takové postavení, jak tvrdí ve své žalobě,“ řekl na soudní chodbě ředitel odboru právních služeb úřadu Jan Herda. Arbitráž stále není u konce, rozhodčí senát má rozhodnout o dalších nárocích firmy Diag Human. „Předpokládám, že koncem prázdnin by mohl padnout nějaký verdikt,“ odhaduje Herda. Pokud jde o angažmá advokáta Tomáše Sokola, podle Herdy je konzultantem ministerstva zdravotnictví v případu Diag Human, a to zřejmě na přání premiéra Jiřího Paroubka. „Myslím, že impulz vyšel ze Strakovky,“ poznamenal.

Nováček, který čelí kvůli smlouvě kárné žalobě České advokátní komory, k soudu svědčit nepřišel. „Obsílka s předvoláním se vrátila nedoručená,“ konstatovala předsedkyně senátu Monika Křikavová. Na příští líčení, které naplánovala na 11. květen, chce Nováčka předvolat znovu. Požádá policii, aby mu předvolání doručila, případně aby jej před soud předvedla.

Příspěvky s názvem článku na který reagujete posílejte přes formulářZDE Pravidla diskuse najdete v prohlášení vydavatele.

Nováček by pak mimo jiné mohl zodpovědět otázky, které vyvolalo svědectví Těšínové. Podle ní Nováček na rozdíl od předchůdce právníka Pavla Blažka tvrdil, že není nutno předávat případ Diag Human Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Navíc prý sám předložil Těšínové k posouzení návrh smlouvy s mnohamilionovými odměnami za zastupování státu s tím, že ho posílá Součková. „Řekla jsem mu, že na takovou finanční odměnu by muselo proběhnout výběrové řízení,“ popsala Těšínová. Nováček od ní sice s nepořízenou odešel, později ale ministerstvu předložil dvě faktury na celkem téměř deset milionů korun, které mu byly proplaceny.

Smlouva slibovala Nováčkovi za zastupování státu deset milionů korun, dalších deset milionů korun měl získat při vypovězení smlouvy, což se stalo předloni v květnu. Kdyby Nováček za stát spor s Diag Human vyhrál, obdržel by podle smlouvy 170 milionů korun.

Podle Součkové je smlouva zfalšovaná, přiznává jednu desetimilionovou částku. Navíc tvrdí, že kauza má politický podtext. Její tehdy ještě straničtí kolegové údajně chtěli vést spor s Diag Human ke smíru, chtěli se dohodnout, nikoli bojovat. Součková hovořila zejména o expremiérovi Vladimíru Špidlovi. Kubinyi tomu nevěří. „Premiér mě tehdy před smírčím řízením důrazně varoval. Naopak trval na tom, že budeme pokračovat v arbitráži až do konce - ať dopadne, jak dopadne,“ řekl novinářům.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?