Na rozdíl od dosud používaných léků bude minimalizovat nebezpečí přílišného poklesu množství cukru v krvi. Novináře o novém léku dnes informoval předseda České diabetologické společnosti a přednosta interní kliniky motolské nemocnice profesor Milan Kvapil.
Uvedl, že to nebude lék první volby, ale bude se používat, když selže základní lék a lékař zvolí kombinaci léků. Bude však použitelný pro velkou část pacientů, upřesnil Kvapil.
Cílem léčby diabetu je snižování hladiny krevního cukru. Dosud používané léky občas vedou k nadměrnému poklesu cukru a vyvolávají hyperglykémii, která se projevuje neklidem, bušením srdce, potem a může vyvolat i ztrátu vědomí a vést k úmrtí pacienta. Gliptiny rovněž snižují hladinu cukru a navíc jsou natolik „inteligentní“, že přestanou fungovat, jakmile se hladina cukru dostane na hodnotu glykémie zdravého člověka.
Gliptiny dokážou upravit patologické odchylky natolik, že se hladina cukru pacienta blíží hladině zdravého člověka. Při současné léčbě se glykémii většiny diabetiků vrátit na normu nedaří. Gliptiny rovněž nezvyšují hmotnost pacientů, tak jako se to stává u ostatních léků.
První z gliptinů byl registrován před rokem v USA a brzy potom i v Evropě. Kvapil předpokládá, že cena nového moderního léku bude v Česku na úrovni srovnatelné s dražšími preparáty, které se pro léčbu diabetu běžně používají.
V České republice je registrováno 750 000 diabetiků.
Jitka Klejnová, ČTK