Moskva - k experimentu se přidalo i několik novinářů a zástupců „rizikové skupiny“, tedy pracovníci drůbežáren. Podobný test s vlastním preparátem chtějí v příštích dnech provést na dobrovolnících i lékaři z Ruské akademie věd.
Podle šéfa projektu Antona Katlinského nebudou účastníci experimentu hospitalizováni. Po očkování se normálně vrátí ke své práci, pouze si budou v pravidelných intervalech měřit teplotu a odevzdávat vzorky krve.
Nemoc, způsobená nebezpečným virem H5N1, se u divokých zvířat objevila ve většině evropských zemí, mimo jiné i v Česku. Virus H5N1 je ale přenosný i na člověka. Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) už na nákazu zemřelo 120 lidí z 218 podchycených onemocnění. To představuje úmrtnost přes 50 procent.
Sledování ruských dobrovolníků by mělo trvat asi pět týdnů, citovala hlavního ruského hygienika Gennadije Oniščenka agentura ITAR-TASS. Program dobrovolné vakcinace prošel ruskou etickou kontrolou a všichni jeho účastníci byli pojištěni. Ruští dobrovolníci dostávají za účast v programu asi 150 eur, nikdo jim ale nezaručí bezpečné dokončení programu.
Experimentu Ruské akademie věd by se měly zúčastnit dvě skupiny lidí po deseti až dvaceti lidech. Současně s lidmi chtějí vědci zkoušet svou vakcínu i na opicích.
U zatím zjištěných případů se nákaza přenesla ze zvířete na člověka, přenos z člověka na člověka zatím nebyl zaregistrován. Odborníci se ale obávají, že pokud by vir zmutoval a stal se přenosným mezi lidmi, došlo by ke světové pandemii, při níž by zahynuly miliony osob.
ČTK