Velké části této západoafrické země jsou neprodyšně uzavřené ve snaze zabránit dalšímu šíření viru eboly a obyvatelům bylo nařízeno, aby zůstali doma. Těmto lidem by vláda za pomoci Světového programu pro výživu (WFP) měla zajistit potraviny a další služby.
V zemi je ale velké množství odlehlých míst, kam se pomoc nedostává, vysvětlila dnes sierraleonská představitelka organizace Christian Aid Jeanne Kamaraová.
Epidemie eboly už v západní Africe připravila o život téměř 5000 lidí a sierraleonské úřady zavedly přísná omezení, jako jsou karantény, aby zabránily dalšímu šíření této smrtelné choroby. Dnes také podle Reuters oznámily, že budou v zemi nadále udržovat stav ohrožení, jehož součástí je celoroční zákaz pořádat jakákoli shromáždění.
Podobná opatření platí i v dalších dvou zemích nejvíce postižených epidemií - Libérii a Guineji.
Zatímco zdravotnické úřady trvají na tom, že tato opatření jsou k zastavení epidemie nezbytná, výbor pro katastrofální situace, který zastřešuje humanitární organizace, v pondělí upozornil, že se tak spíše znemožní doprava potravin tisícům lidí.
„Karanténa v Kenemě, třetím největším městě Sierry Leone, má devastující dopad na obchod - je zakázáno cestovat, takže nákladní auta s potravinami tam nemohou volně jezdit,“ upozornil výbor v prohlášení. „Je tak nedostatek jídla, což vedlo ke zvýšení cen nad možnosti obyčejných lidí,“ dodal.
Protože se k nim služby nedostávají, lidé, kteří jsou sledováni kvůli příznakům eboly, a měli by proto zůstat doma, se vydávají na trhy hledat jídlo. Mohou tak nakazit mnoho dalších osob, uvedla Kamaraová.