Novou obětí eboly v Sieře Leone se stala začátkem měsíce 22letá žena v severní oblasti Kambia, kde bude nyní na některých místech zavedena opět karanténa, řekl podle agentury AP v rozhlase mluvčí bezpečnostního úřadu vlády Francis Langoba Kellie. „Můžeme potvrdit případ eboly v Sieře Leone,“ uvedla podle agentury AFP v tiskovém prohlášení WHO.
Zdravotníci v zemi identifikovali nejméně 27 osob, kteří s nemocnou ženou přišli do kontaktu a mohli se nemocí nakazit. Studentka onemocněla na začátku roku a zemřela 12. ledna, v té době žila v domě s 22 lidmi. Údajně vyhledala lékařskou pomoc v místní nemocnici, léčili ji ale ambulantně.
Úřady ujišťují, že nová epidemie by neměla vypuknout. „Úroveň naší připravenosti a schopnosti reakce je velmi vysoká a není důvod k obavám. Vyzýváme veřejnost, aby dále dodržovala hygienická pravidla, která v zemi stále platí,“ uvedl Francis Langoba Kellie.
„V západní Africe byly zastaveny všechny známé řetězce přenosu,“ uvedla ve čtvrtek WHO o potlačení nákazy. Prohlášení této organizace ale varovalo, že v Sieře Leone, Guineji i Libérii nadále hrozí vysoké riziko toho, že se zde dodatečně objeví malá ohniska eboly.
Podle WHO jsou nové případy eboly „pravděpodobně výsledkem faktu, že virus zůstává přítomný v těle přeživších i po jejich uzdravení“. Již dříve experti odhalili, že vir v některých tělesných tekutinách jako je sperma může přežít až devět měsíců. Ebola by se tak „ve vzácných případech mohla přenášet mezi sexuálními partnery“, uvedla Světová zdravotnická organizace.
Ebola je jednou z nejobávanějších chorob na světě. Je vysoce nakažlivá a úmrtnost u ní dosahuje až 90 procent. Proti nemoci zatím neexistuje zcela spolehlivý lék, ani vakcína. Nejvíce nadějí bylo vkládáno do americko-kanadského léčiva ZMapp, japonského antivirotika Avigan či některých vakcín. Další látku proti ebole vyvinul letos tým virologů v americké farmaceutické firmě Gilead Sciences pod vedením českého vědce původem z Chomutova Tomáše Cihláře.
Nemoci podle statistik WHO podlehlo přes 11.300 lidí. Konec nákazy již ve středu se zdrženlivým optimismem ohlásil generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který ale varoval, že nové vzplanutí choroby je nevyhnutelné a svět musí být dál na pozoru.