Právu to řekl předseda Lékařského odborového klubu (LOK) Milan Kubek, který sestavil podle výše platů zaměstnanců takzvanou hitparádu nemocnic. K dispozici měl údaje ze třetiny z dvou set nemocnic, v nichž má LOK členy.
„Plat lékaře v soukromé nemocnici je v průměru o jedenáct procent nižší, což měsíčně představuje kolem čtyř tisíc korun. Rozdíl v platech sester je ještě větší. V soukromých nemocnicích mají o devatenáct procent méně, tedy téměř o 3200 korun,“ informoval Kubek.
Nižší platy tak mohou podle Kubka od ledna 2006 očekávat zdravotníci v těch zařízeních, které se kraje k tomuto datu chystají převést na akciové společnosti.
Výjimkou se zdá být českobudějovická nemocnice, která již akciovou společností je, a přitom trůní v popředí platového žebříčku zdravotnických zařízení.
Podle Kubka se tam ale dlouho neudrží, protože průměrný plat lékaře proti roku 2003, kdy činil 49 700 korun, klesl loni po přeměně nemocnice na akciovku na 41 tisíc, tedy o 17,5 procenta.
Na čelných místech jsou ve výši platů fakultní nemocnice, které platí lékařům a sestrám podle tarifní stupnice. Tarify vláda pravidelně zvyšuje a nemocnice musí navýšení dodržet.
Zářijové zvýšení o osm procent (pro lékaře o 2500 Kč a pro sestru o 1500 Kč měsíčně), které bylo v červnu dohodnuto u premiéra Jiřího Paroubka, je však ohroženo.
Nemocnice nyní tvrdí, že na to nejsou peníze. Proto se s pojišťovnami sejdou za 14 dní a budou se bavit o nových číslech hospodaření, které obě strany předloží.
Pokud se nedohodnou a nemocnice od pojišťoven nedostanou více peněz, budou podle předsedkyně Asociace nemocnic Jaroslavy Kunové nuceny „požádat vládu o odklad navýšení platů“.
Vede Homolka
V hitparádě platů, kterou LOK sestavil, chybí pražská Nemocnice Na Homolce. Ta je v majetku státu a průměrný plat lékaře tam překročil 60 tisíc korun.
Chybí i Fakultní nemocnice Hradec Králové, rovněž v majetku státu, kde loni průměrný plat lékaře dosáhl 44 600 Kč.
Největší meziroční nárůst platů lékařů zaznamenaly v roce 2004 strakonická nemocnice (o 22 procent na 35 540 korun) a Masarykův onkologický ústav (o 18 procent na 35 642 Kč). První je v majetku kraje, a druhou spravuje stát.
Naopak nejnižší místo v žebříčku LOK zaujímá kyjovská nemocnice s 28 800 Kč měsíčního příjmu pro lékaře.
(per), Právo
REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz
Zdeněk Charvát
Přečetl jsem si tento článek a nevěřím vlastním očím. Proč pan Kubek tak nehorázně klame veřejnost. Ono se nedá říct, že lže, protože má v zásadě, pokud jde o průměrná čísla, pravdu, ale neřekl jednu hlavní věc. Pokud mluví o státních nemocnicích, měl by také po pravdě říct, že se jedná hlavně o fakultní nemocnice, které jsou zaměřeny na superspecializovanou a vysoce specializovanou péči a také mají k tomu příslušné personální obsazení, zejména asi podstatně vyšší podíl dvouatestovaných a starších a zkušených lékařů, takže i platy musí být zákonitě vyšší než v nemocnicích, kde převládají jednoatestovaní a neatestovaní lékaři.