Praha - Ve Fakultní Thomayerově nemocnici byl dnes zahájen provoz nového lineárního urychlovače, který je určen k ozařování zhoubných nádorů. Podle primářky onkologického oddělení Jitky Abrahámové patří zařízení ke světové špičce. Lze s ním ozařovat skutečně jen postižené místo a tím maximálně ochránit okolní tkáně a zmenšit nežádoucí účinky.
Přístroj umožňuje zvolit ideální léčbu prostřednictvím plánovacího systému, který je on-line propojen s počítačovým tomografem. K dispozici jsou i informace, která zabraňují v provozu v případě nesprávného nastavení pacienta na stole.
Vedoucí radioterapeutického úseku Eva Voršilková ČTK řekla, že nový přístroj má podstatně kratší ozařovací časy a tím i vyšší kapacitu. Záření se zkrátí z 15 až 20 minut na jednu minutu. Po zacvičení dostatku personálu bude pravděpodobně pracovat na dvě směny a mohlo by jím být ozářeno zhruba 60 pacientů denně. Dosud byla řada onkologických pacientů Thomayerovy nemocnice odesílána na jiná pracoviště, někdy i mimopražská. Nový lineární urychlovač tento problém vyřeší a dokonce rozšíří alespoň částečně kapacitu pražské radioterapie.
Podle Voršilkové se v České republice ozařuje zhruba čtvrtina zhoubných nádorů, ve světě jsou to až tři čtvrtiny karcinomů. V Čechách jsou nejčastěji ozařovány nádory prsů, plic, střev a prostaty. Léčba ozařováním trvá zpravidla od čtyř do osmi týdnů.
Příspěvky s názvem článku na který reagujete posílejte přes formulářZDE Pravidla diskuse najdete v prohlášení vydavatele. |
Nový urychlovač v hodnotě 35 milionů korun zaplatilo ministerstvo zdravotnictví. Ozařování se provádí v podzemní nemocnici v bývalém proti atomovém krytu.
Thomayerova nemocnice je spádovým zařízením pro Prahu 4, v níž žije téměř půl milionu obyvatel a 2200 z nich se ročně dozví, že má rakovinu.
ČTK