Namubiruovou před trestem neochránily protesty aktivistů, kteří proces označují za projev stigmatizace osob nakažených HIV. Aktivisté z jedné newyorské skupiny se domnívají, že žena neměla vůbec stanout před soudem a že se případ měl řešit na profesní úrovni jako přestupek.
Mnoho Uganďanů je přesvědčeno o tom, že se žena zachovala nezodpovědně. Namubiruová se cítí nevinná. Přiznala, že se v lednu poranila injekční stříkačkou a že ji pak použila pro nemocné dítě, ale nebyl to prý záměr. Když matka dítěte ale přišla na to, že zdravotnice jehlu nevyměnila, spustila poplach a Namubiruová byla zatčena. Dvojí test prokázal, že se dítě virem nenakazilo. Soudce odmítl Namubiruovou propustit na kauci s tím, že představuje veřejné ohrožení.
Ugandský tisk případu od počátku věnoval velkou pozornost a Namubiruovou označoval za „vraždící zdravotní sestru“. Žena byla odsouzena ještě podle zákona z koloniálního období o nedbalosti, která mohla vést k nakažení smrtelnou chorobou. Minulý týden v Ugandě schválili nový zákon, který umožňuje vynést přísné tresty za vědomé předání viru HIV. Podle ministerstva zdravotnictví bylo před deseti lety tímto virem nakaženo šest procent ugandského obyvatelstva, nyní je to už 7,3 procenta.