V USA přibývá transplantací orgánů lidem nakaženým virem HIV

15. 10. 2012 8:03
přidejte názor
Autor: Redakce
Ve Spojených státech jsou v poslední době stále častější transplantace orgánů lidem nakaženým virem HIV, který je příčinou smrtelného onemocnění AIDS. Kdysi něco takového bylo dříve nepředstavitelné.


Nyní ale lékaři takové operace mohou provádět díky novým lékům, které výrazně prodlužují život nakaženým pacientům, napsal deník The Wall Street Journal.

Transplantace se většinou týkají ledvin a jater, v některých případech ale i srdce. V současnosti je ve Spojených státech provádí 48 z 242 transplantačních center. Ještě v roce 2005 jich bylo 25. Stejně tak vzrostl i počet transplantací samotných. Zatímco v roce 2005 dostalo náhradní orgán 58 pacientů s virem HIV, loni jich bylo nejméně 198. Skutečná čísla mohou být vyšší, protože některé státy neumožňují nemocnicím informovat o zdravotním stavu příjemců orgánů.

Transplantace lidem nakaženým virem HIV nikdy v USA nebyly předmětem formálního zákazu. Existuje pouze zákon zakazující transplantovat orgány nakažených. Transplantace se ale lidem s virem HIV obvykle neprováděly kvůli obavám, že tito pacienti nebudou dlouho naživu anebo že jejich onemocnění či léky poškodí nový orgán.

V současnosti ale lidé s HIV žijí déle díky novým antiretrovirálním lékům, které dokážou udržet hladinu viru v jejich krvi na velmi nízkých nebo prakticky nezjistitelných úrovních. Ve Spojených státech nyní žije kolem 800.000 lidí nakažených virem HIV. Od uvedení nových léků v roce 1996 jejich průměrná doba dožití vzrostla na 32,1 roku.

„Je hodně pacientů, kteří jsou HIV pozitivní, ale jsou v dobré kondici a vypadají lépe než jiní pacienti, kterým provádíme transplantace,“ řekl The Wall Street Journalu chirurg Hiroo Takayama z Newyorské presbyteriánské nemocnice/Lékařského centra Kolumbijské univerzity. „Otázkou tedy je, zda je máme nechat zemřít jenom proto, že jsou HIV pozitivní?“ dodal.

Transplantace lidem nakaženým smrtelným virem přesto nejsou bez rizik. Lékaři musejí nasazovat složité kombinace léků, aby předešli negativním reakcím mezi léky zabraňujícím odmítnutí nového orgánu v těle pacienta a léky proti viru HIV.

V případě transplantací srdce navíc například není k dispozici dostatek údajů pro zhodnocení jejich úspěšnosti a panují obavy, že onemocnění samotné může nové srdce poškozovat. Některé nemocnice proto zatím lidi nakažené virem HIV na seznam čekatelů na nové srdce nezařazují. I u ostatních orgánů ale jsou obavy z dlouhodobé úspěšnosti operací. Podle lékařů ovšem s postupem času informací bude přibývat.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?