Je to poprvé, co tato federální agentura vyčíslila počet obětí infekcí odolávajících antibiotikům ve snaze upozornit na problém slábnoucí účinnosti antibiotik.
„U stále více organismů zaznamenáváme rostoucí odolnost vůči antibiotikům,“ řekl ředitel CDC Thomas Frieden, který současně zdůraznil, že na obzoru není dostatek nových léků. „Pokud je však získáme, musíme je lépe chránit, jinak je také ztratíme,“ uvedl v souvislosti s nadměrným a nevhodným předpisováním antibiotik, které podle expertů umožňuje bakteriím si vůči nim vyvíjet imunitu.
Zpráva CDC vysílá velmi silné poselství, řekla Helen Boucherová z Tuftsovy univerzity a mluvčí americké společnosti infekčních nemocí. „Čelíme zde katastrofě,“ řekla.
CDC vyčíslila 17 bakterií, které vykazují odolnost vůči antibiotikům a vyvolávají největší obavy lékařů. Nejvíce lidí - 11.000 - zemřelo v USA po infekci způsobené bakterií Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok).
Na 600 lidí v USA zemřelo na infekce způsobené enterobakteriemi, které jsou odolné i proti nejsilnějším antibiotikům karbapenemům. Nejznámějšími příklady těchto bakterií je klebsiella způsobující onemocnění plic a dalších orgánů a Escherichia coli vyvolávající střevní infekce.
Zpráva CDC také připomíná, že dalších 14.000 lidí umírá ročně na střevní infekci způsobenou bakterií clostridium difficile, která souvisí s užíváním antibiotik. Tato infekce běžná hlavně v nemocnicích se rozvíjí, když je obvyklá ochranná střevní mikroflóra potlačena užíváním antibiotik.
CDC také varuje před šířením druhu kapavky, který je odolný vůči dosud používaným antibiotikům a na který již upozornila i Světová zdravotnická organizace.