V Atlantě o tomto úspěchu na konferenci věnované retrovirům a infekcím informovala doktorka Deborah Persaudová. „Dokazuje to možnost léčit nákazu HIV u dětí,“ řekla.
Za prvního člověka vyléčeného z nákazy HIV je považován Timothy Ray Brown. U něj se před pěti lety výsledku dosáhlo složitou léčbou leukemie. Zahrnovala zničení jeho imunitního systému a transplantaci kostní dřeně od dárce se vzácnou genetickou odchylkou, zaručující odolnost vůči infekci HIV. Loni se však objevila zpráva, podle níž se v Brownových tkáních našly znovu stopy viru.
V případě holčičky z Mississippi byly nasazeny běžné medikamenty používané při léčbě dětí nakažených HIV. Lékaři se domnívají, že se podařilo virus zničit dříve, než se stačil „ukrýt“ do takzvaných spících buněk. Ty se většinou při vysazení medikace aktivují.
Holčička s narodila v malé nemocnici matce, u níž těsně před porodem diagnostikovali nákazu HIV. V době těhotenství nebyla léčena, takže lékaři předpokládali, že dítě bude velmi pravděpodobně infikováno také. Bylo proto převezeno k léčbě do univerzitní nemocnice v Jacksonu.
Doktorka Hannah Gayová nasadila kombinaci tří běžných antivirových preparátů 30 hodin po narození dítěte, tedy ještě předtím, než bylo onemocnění potvrzeno laboratorně. „Prostě jsem si myslela, že riziko u tohoto dítěte je vyšší než u běžných případů a že je třeba mu poskytnout to nejlepší,“ řekla Gayová.