V USA zaznamenali další případ smrtícího koronaviru MERS

13. 5. 2014 8:09
přidejte názor
Autor: Redakce
Ve Spojených státech zaznamenali druhý případ nákazy smrtícím koronavirem MERS. Onemocnění se potvrdilo u osoby, která nedávno cestovala do Saúdské Arábie, odkud pochází většina dosavadních nakažených i obětí.


Sdělilo to americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). V Saúdské Arábii byl předtím i Američan, u něhož se zjistilo nakažení koronavirem začátkem měsíce.

Nový pacient začal mít zdravotní problémy při letu z Rijádu do Londýna. Poté odcestoval přes Boston a Atlantu na Floridu, kde byl krátce poté hospitalizován ve městě Orlando. Jeho stav je podle lékařů „uspokojující“. CDC se z preventivních důvodů snaží kontaktovat asi 500 lidí, kteří s nakaženou osobou cestovali ve stejných letadlech.

Také první pacient cestoval koncem dubna z Rijádu do Londýna, kde na letišti Heathrow přestoupil na let do USA. Z Chicaga jel poté autobusem do blíže neurčeného města ve státě Indiana. Krátce poté začal mít muž dýchací problémy, horečku a kašel. Na pohotovosti, kam se odebral, mu vzhledem k jeho nedávnému zahraničnímu pobytu, udělaly i testy na MERS, které přítomnost viru potvrdily.

Lékařka Anne Schuchatová, která má v CDC na starosti onemocnění dýchacího ústrojí, již po prvním zjištěném případu koronaviru MERS v USA prohlásila, že „je důvodem velkého znepokojení zejména kvůli tomu, že jde o nemoc velmi nakažlivou“. Téměř třetina případů nakažení virem končí smrtí pacienta.

Symptomy koronaviru MERS (Middle East Respiratory Syndrome) se srovnávají s onemocněním SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), které v roce 2003 usmrtilo na 800 lidí. MERS se začal šířit z Blízkého východu a na rozdíl od SARS k jeho symptomům patří kromě dýchacích obtíží i selhání ledvin.

Počet nakažených lidí koronavirem MERS od jeho objevení v září 2012 dosáhl ve světě podle CDC nejméně 538, přičemž 145 z nich již zemřelo. Nejvíce případů hlásí Saúdská Arábie, kde se eviduje 450 případů a 112 mrtvých.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?