Společnost Krajská zdravotní, která sdružuje pět největších nemocnic v Ústeckém kraji, plánuje, že ve třech nemocnicích zavede na radiodiagnostickém oddělení směnný provoz místo přesčasů.
Lékaři a další personál by tak přišli o přesčasové příplatky, a chystají proto stávku. Informaci přinesl deník DNES s tím, že by zřejmě došlo k zastavení plánovaných vyšetření i operací. Opatření se týká nemocnic v Ústí nad Labem, Teplicích a Děčíně.
Lékaři, sestry i asistenti na rentgenu, magnetické rezonanci, CT a ultrazvuku by přišli zavedením směnného provozu až o 40 procent současného platu.
„Zaměstnance nikdo o jejich mzdu nepřipraví, v případě změny by zaměstnanci přišli o odměnu za přesčasovou práci, jejíž potřeba by organizační změnou pominula,“ vysvětloval mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra.
Odbory informace nemají
Odbory zatím informace o plánované stávce nemají, mnozí ani nevědí, že takové problémy v nemocnici jsou. „O tom nemám žádné informace, jednání bude dnes odpoledne, tam bychom se mohli něco dozvědět,“ uvedla pro Zdraví.Euro.cz Adriena Šípová z Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče.
Zavedení směnného provozu ve třech nemocnicích má přinést zdravotnickému holdingu úsporu až ve výši pěti miliónů korun. A to i v případě přijetí nových zaměstnanců, kterých bude pro směnný provoz třeba.
Máme na to právo
Krajská zdravotní jakoukoliv kritiku odmítá, zaměstnavatel má podle ní právo na takovou úpravu, navíc se tímto opatřením snaží vyhovět také požadavkům Evropské unie na odstranění přesčasové práce.
„Zaměstnavatel má na takovouto úpravu nárok a změna má oporu v platné legislativě. Obdobný systém přesčasové práce funguje v chomutovské nemocnici a jeho rozšíření do dalších odštěpných závodů je dlouhodobě plánovaným systémovým opatřením, sledujícím zvýšení efektivity a tolik potřebných úspor,“ vysvětlil tiskový mluvčí společnosti Jiří Vondra.
Nemocnice chce snižovat počet lůžek
Vedle snižování mezd chce společnost uspořit i na jiných místech. Po avizovaném propuštění 180 zdravotních sester a nižšího personálu se zřejmě bude omezovat také provoz na oddělené ústecké gynekologie. „Nechceme oddělení zcela uzavřít. Jen zde chceme snížit počet lůžek ze 124 na 100, protože současné využití lůžek bylo pod 50 procent,“ uvedl dále Vondra.
Zvýšit se naopak má provoz jednodenní gynekologické chirurgie, tam se proto počet lékařů nezmění, a novorozenecké oddělení dokonce posílí sestry, protože tu 9 lůžek intenzivní péče pro nemocné novorozence přibylo.
Benda: Nebudu se vyjadřovat
Situaci příliš neuklidňuje ani fakt, že sociální demokraté požádali krajskou radu o odvolání Petra Bendy z čela zdravotnického holdingu. V jedenáctičlenné radě má přitom ČSSD i bez Bendy 6 členů, tedy nadpoloviční většinu. Jeho odchod je tak téměř jistý, i když ČSSD to ještě chce projednat s koaličními partnery. Benda důvody svého odvolání nechápe. Komentovat rozhodnutí krajské ČSSD ale nechce.
„Krajská zdravotní hospodařila s hospodářským výsledkem 62 mil. Kč, při zachování stávajícího rozsahu, struktury a poskytování zdravotní péče občanům Ústeckého kraje, v ekonomicky nelehkém období roku 2010. Toto je výsledek práce nejen představenstva a vedení Krajské zdravotní, ale všech zaměstnanců společnosti,“ doplnil Benda.