V Ústeckém kraji ubývá malých nemocnic

23. 7. 2012 8:15
přidejte názor
Autor: Redakce
V Ústeckém kraji ubývá malých nemocnic, které nejsou ve správě kraje. Nemocnice se bojí rušení oddělení kvůli neuzavření smluv se zdravotními pojišťovnami a následného zániku.


Pět velkých nemocnic vedených krajskou akciovou společností Krajská zdravotní, které poskytují v kraji asi 70 procent zdravotní péče, čelí problémům s evropskými dotacemi, které mohou vyústit až vracením stamilionů korun.

Za zachování všech oddělení malých nemocnic i po začátku roku 2013 se postavili krajští radní i občané, kterých podepsaly desetitisíce různé petice. Zdravotní pojišťovny stanovily přísná pravidla pro uzavírání nových smluv, podle vedení malých nemocnic jsou ale nepřiměřené.

„Například interní oddělení má být budováno pro spádovou oblast 100.000 obyvatel, dětské oddělení pro 30.000 dětí, jedno na dva okresy. Je stanoven minimální počet 500 porodů za rok jako podmínka uzavření smlouvy se zdravotními pojišťovnami,“ uvedl ředitel kadaňské nemocnice Josef Mašek.

Jeho nemocnice nesplňuje velikost spádové oblasti, v Žatci nebo Roudnici nad Labem nesplňují porodnice zase podmínku 500 porodů ročně. Zachovat porodnici se podařilo v Rumburku, tamní nemocnice je spádová pro asi 55.000 obyvatel Šluknovského výběžku. Nemocnice se bojí rušení byť i jednotlivých oddělení, podle jejich ředitelů je to cesta k úplnému zániku.

Požadavky na snížení počtu lůžek některé nemocnice už vyřešily. V Duchcově na Teplicku skončí lůžkové oddělní chirurgie, zůstane jen akutní péče s krátkou dobou hospitalizace. Litoměřická nemocnice ze stejného důvodu od příštího roku zruší oddělení psychiatrie s 35 akutními lůžky.

S problémy se potýkaly v končícím volebním období i nemocnice v Žatci a v Lounech. Žateckou nemocnici se městu podařilo zachránit po dočasném devítiměsíčním uzavření porodnice, nemocnice v Lounech v roce 2010 skončila.

Problémy se v Ústeckém kraji nevyhnuly ani nemocnicím spravovaným akciovou společností Krajská zdravotní. Té hrozí po kontrolách zakázek na přístroje pořízené z dotace Evropské unie povinnost vrátit až 176 milionů korun. Společnost ale peníze vracet nechce, proti rozhodnutí ministerstva financí se brání žalobou. Než soud rozhodne, nemusí nemocnice peníze zaplatit.

Že se při nákupu přístrojů udělala nemocnice chyby, to si kromě ministerstva myslí i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který už dal firmě pokutu 700.000 korun, ale jen za administrativní chyby při výběrovém řízení. Nákupem se od roku 2010 zabývalo celkem pět auditů, problémy konstatoval jen jeden z nich, který zadalo ministerstvo financí. Dotační úřad a Krajská zdravotní tvrdí, že nákupy předražené nebyly. Celkem nemocnice získaly z ROP Severozápad 500 milionů korun.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?