Vakcína proti H1N1 měla být v USA pro všechny, místo toho chybí

27. 10. 2009 8:20
přidejte názor
Autor: Redakce
Spojené státy kvůli takzvané prasečí chřipce způsobované virem H1N1 plánovaly nejambicióznější očkování svých obyvatel. Vakcínu měl zdarma anebo za malý poplatek dostat každý.


Několik týdnů po zahájení vakcinace se ale ukazuje, že ochranné látky je nedostatek, lidé na ni stojí dlouhé fronty, zahlcují telefonní linky lékařů dotazy a je stále více zřejmé, že se řada Američanů nestihne před nemocí ochránit včas.

„Je těžké tvrdit, že vakcína lidi ochrání, když je k dispozici tak pomalu,“ řekl rozhlasové stanici NPR Marc Lipsitch z Harvardovy univerzity.

V okamžiku, kdy se většina Američanů dostane k látce, podle něj již nynější vlna chřipkového onemocnění bude odeznívat. Podle průzkumů se v současnosti toho, že je nebo jejich blízké nemoc nakazí, obává 52 procent obyvatel USA oproti 39 procentům v srpnu.

Vláda původně očekávala, že na konci října bude mít k dispozici 40 milionů dávek vakcíny, nakonec jich ale bude téměř o třetinu méně. Výrobci ochranné látky se ale potýkají s problémy, americká administrativa se o tom dozvěděla až v polovině měsíce.

Nemoc, na kterou již v zemi zemřelo přes 1000 lidí včetně 100 dětí, se mezitím dále šíří a prezident Obama kvůli tomu o víkendu vyhlásil stav nouze.

Je těžké tvrdit, že vakcína lidi ochrání, když je k dispozici tak pomalu

Podle doktora Jonathana Fieldinga, který má na starost zdravotnictví v Los Angeles, je situace kolem vakcíny frustrující. „Počty (dávek), které jsme měli původně oznámeny, nakonec byly ve srovnání s tím, co jsme dostali, hrubě nadhodnocené,“ řekl stanici NPR. Dodal, že nechápe, jaké problémy musely úřady řešit s výrobci, že odhady nebylo možné upravit.

Farmaceutické firmy se potýkaly například se špatně fungujícími stroji, které plní a balí ampulky s vakcínou. Největší zdržení ale způsobil fakt, že dlouho neměly k dispozici test, který by jim ukázal, kolik účinné látky vlastně vyrábějí.

„Když ho získali, výrobci v podstatě zjistili, že mají méně látky, než si původně mysleli, že mají,“ uvedla Anne Schuchatová z amerického Národního centra pro kontrolu a prevenci nemocí.

Podle dnešního vydání deníku The New York Times vláda při odhadech počtu dostupných dávek vycházela z ujišťování výrobců.

Někteří prý možná až příliš věřili, že se jim výrobní problémy podaří překonat. Jiní ale údajně vládu varovali, že látky nebude dost. Vakcína se v USA podává buď ve spreji, nebo injekčně.

Nemoc se mezitím ve Spojených státech šíří. Podle stanice NPR se vědci přou, kdy nynější vlna chřipkového onemocnění (výskyt nemoci již hlásí drtivá většina států USA) vyvrcholí.

Zatímco podle některých to bude v listopadu, jiní odmítají vydávat předpovědi. Jde přitom už o druhou vlnu epidemie této nemoci v zemi. První ji zasáhla na jaře po objevení nového chřipkového viru v Mexiku.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?