Vakcína byla vytvořena francouzskou laboratoří koncernu Sanofi na základě kultivace viru H5N1 získaného z krve mrtvého Vietnamce.
Washington - Vakcína vyvinutá speciálně na virus ptačí chřipky H5N1, nebezpečný i pro člověka, je účinná. Protilátky však vytvoří jen při naočkování nejvyšších přípustných dávek.
To zatím citelně ztěžuje její použití k ochraně širokých vrstev obyvatelstva proti případné pandemii, informovali američtí vědci, kteří vakcínu testovali.
Jde jen o první krok správným směrem
Vakcína byla vytvořena francouzskou laboratoří koncernu Sanofi na základě kultivace viru H5N1 získaného z krve jistého Vietnamce, který v roce 2004 na chřipku zemřel.
Dvě dávky, počáteční a dodatková, vytvořily u dobrovolníků dostatečnou imunitní reakci pouze v případě, že obě obsahovaly maximální dózu 90 mikrogramů účinné látky. To je ale 12krát více, než kolik stačí na očkování proti běžné chřipce.
„Je to směs dobrých a špatných zpráv. Dobré je, že evidentně jdeme správným směrem, smutné ale je, že zřejmě ještě musíme ujít dlouhou cestu,“ řekl ředitel Národního ústavu pro alergické a infekční choroby Anthony Fauci.
Vakcíny je nedostatek, čekejte!
Tyto závěry znamenají, že dosavadní zásoby vakcíny v USA stačí k proočkování pouze asi čtyř milionů lidí, což je zlomek celkového počtu obyvatel. Proto se zatím počítá s jejím nasazením u zdravotníků a lidí pracujících při výrobě vakcíny, řekl Fauci na tiskové konferenci.
Ostatní musí počkat a pokud by pandemie ptačí chřipky vypukla dříve, než bude vakcína zdokonalena nebo jí bude vyrobeno dostatečné množství, musí se chránit pomocí obecných metod - vyhýbáním se těsným kontaktům, místům hromadění lidí, používáním respiračních masek, rukavic a dalších ochranných prostředků.
Na přípravě vakcíny proti H5N1 pracuje i řada dalších laboratoří v USA i po celém světě, úspěch oznámilo například Maďarsko, ale bez bližších podrobností a srovnání.
Podrobnosti amerických testů vakcíny Sanofi na 450 dobrovolnících zveřejnil časopis New England Journal of Medicine.
Aktuálně.cz