Praha - “ řekl našemu listu náměstek ministra zdravotnictví Antonín Malina.
Příkaz k zákazu prodeje léku Cholstat, který se firma Bayer rozhodla stáhnout z oběhu kvůli zvýšenému riziku nežádoucích vedlejších účinků, rozeslal SÚKL okresním zdravotním radům v pátek odpoledne. Trvalo několik hodin, než prošel systémem, a to už nebyli v práci. Pak přišel víkend a do lékáren se od nich dostal příkaz v pondělí a někde až další den.
Malina řekl, že do konce příštího týdne má ústav předložit návrh, jak informování zpružnit. Jeho podstata spočívá v tom, že by se aktualizovala databáze lékáren a pokud by bylo potřeba okamžitě něco důležitého sdělit, poslala by se jim signální informace. Tu by dostaly okamžitě a během jednoho či dvou dnů by dorazil oficiální dokument prostřednictvím zdravotních radů na okresech, jak ukládá zákon. Malina řekl, že problém je trochu v tom, že existuje několik databází lékáren. „Jednu eviduje náš ústav zdravotnických informací, vlastní databázi používá i ústav pro kontrolu léčiv a další má Česká lékárnická komora. Půjde o to shodnout se na jedné a pravidelně ji aktualizovat,“ dodal.
Skandál kolem léku vyráběného koncernem Bayer přivedl i německou ministryni zdravotnictví k tomu, že chce přebudovat systém „včasného varování,“ jenž by umožnil rychleji reagovat na signály o možných negativních důsledcích užívání některých medikamentů. Oznámila také, že se urychleně přezkouší kontrolní mechanismy při sledování účinků léčiv.
(ika), Hospodářské noviny, 24.8.2001