V chomutovské nemocnici vyhlásili s 1. červnem stop stav operacím, které jsou dlouhodobě plánované. Opatření se v první řadě týká například operací kyčlí, kolen. Krajská zdravotní (KZ), která nemocnici spravuje, se tímto způsobem vypořádává s nižšími platbami od zdravotních pojišťoven.
„Protože si zdravotní pojišťovny objednaly na rok 2011 menší rozsah péče než v předchozích letech, je zcela nedostačující pro zajištění řádného a plynulého chodu našich nemocnic,“ informuje vedení KZ prostřednictvím letáků v chomutovské nemocnici.
„Neakutní a život neohrožující vyšetření a zákroky budeme přesouvat na dobu pozdější,“ pokračuje upozornění bez bližšího určení, jestli se jedná o týdny nebo o měsíce. „Očekáváme nárůst čekacích dob,“ uvedl jen tiskový mluvčí KZ Jiří Vondra. Pacienti, kteří mají nějaké nejasnosti, se mají podle doporučení KZ obracet na svou zdravotní pojišťovnu.
Když čekání bolí
Ti, kdo měsíce čekali na výkon a řada na ně měla vyjít právě v červnu, z toho žádnou radost nemají. Čekání totiž nezřídka provázejí úporné bolesti. „Čím déle člověk čeká, tím horší má bolesti,“ uvedl Ivan Kukla, který čekal na operaci levého kolena tři roky, pravé mu operovali v chomutovské nemocnici po šesti měsících. Má štěstí, že se ho červnový stop stav netýká. Poslední operaci prodělal v únoru.
„Myslím si ale, že je lumpárna, když se ve zdravotnictví počítají peníze. Stát mluví o bezplatné zdravotní péči a pak to dopadá takto,“ uzavřel. Tím, že Krajská zdravotní pozastavila neakutní operace, si vytvořila finanční rezervu, aby měla na ty akutní, kterých je zapotřebí při úrazech. „Na rozdíl od plánovaných se nedá předpokládat, kolik jich bude,“ vysvětlil již dříve Jiří Vondra.
Úhrady od pojišťoven se oproti loňsku snížily o pět procent. Jedinou šancí, jak je dostat na původní úroveň je, že se nemocnicím podaří pojišťovny přesvědčit. Možnost by mohly mít při červnových jednáních.