Vážení přátelé, kolegyně a kolegové,

6. 3. 2007 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
hematoonkologická onemocnění představují jen několik procent ze všech zhoubných nádorů. Jejich podrobná diagnostika a léčba jsou však velmi sofistikované, vyžadují velké intelektuální, časové a psychické nasazení personálu a také dobře pracující specializované laboratoře zaměřené především na molekulární biologii.


Je jasné, že tyto služby nemocným lze realizovat jen ve specializovaných hematoonkologických centrech, jak o tom v České republice bylo velmi prozřetelně již před řadou let rozhodnuto.

Počet onkologických onemocnění u nás trvale narůstá a v naší republice jsou na druhém místě v příčině úmrtí hned za onemocněními srdce a cév. Důvody tohoto nedobrého stavu jsou velmi komplexní a na všechny se snaží reagovat Národní onkologický program, vyhlášený před třemi roky Českou onkologickou společností ČLS JEP a garantovaný prezidentem republiky.

K Národnímu onkologickému programu se přihlásila a stále přihlašuje řada odborných společností, nemocnic, institucí i jedinců. Není přehnané tvrzení, že na každém občanovi naší republiky záleží, jak úspěšně se zhoubnými nádory bojujeme. Není to tedy ani zdaleka jen úkol nás zdravotníků, je nutné, aby si tento problém uvědomily již děti v základní škole, všichni dospělí, včetně zaměstnavatelů a zaměstnanců či politiků, prostě je nutné, aby se problematika zhoubných nádorů stala součástí celonárodního povědomí a sehrávala důležitou roli v našem myšlení i v celostátní politické agendě.

Onkologická léčba je stále dražší a využití všech jejích možností je na hranici únosnosti i pro bohaté státy, natož pak pro nás. Efektivně je možné pracovat jen při určité míře integrace onkologických služeb. Kdo léčí zhoubné nádory častěji, léčí je lépe. Veřejnost má právo mít informace o transparentní síti odborně garantovaných onkologických služeb a postupně také o kvalitě a ekvitě péče.

Jen tak je možné zajistit udržitelný rozvoj nárůstu nákladů na onkologickou léčbu při zachování principu ekvity, to znamená pokrytí populace srovnatelnými onkologickými službami s přístupem k informacím o prevenci, diagnostice a léčbě onkologických onemocnění. Jen tak se může dostat správné léčby správnému pacientovi. Důležitou kapitolou je sledování kvality ve všech oblastech péče. Domníváme se, že k anonymizovaným informacím o kvalitě jednotlivých zdravotnických zařízení by v budoucnosti měli mít přístup všichni občané naší republiky, aby si mohli léčebnou péči vybírat podle vlastního zvážení tak, jak jim to zaručuje ústava.

Podporujeme kontinuitu, modernizaci a praktické využívání databáze Národního onkologického registru České republiky i řady dalších menších registrů jako zdrojů informací pro řízenou preventivní a diagnosticko-léčebnou péči v onkologii. Správné získávání a využívání dat nám umožňuje nejen kontrolovat vlastní práci, ale i argumentovat relevantními daty vůči Světové zdravotnické organizaci, Evropské unii a dalším mezinárodním organizacím, které v současné době mají informace o naší onkologii malé či zkreslené.

V tomto hematoonkologickém fokusu vám dáváme jen letmo nahlédnout do této složité problematiky. Specializovaní odborníci z některých hematoonkologických center vás seznámí s diagnostikou a léčbou vybraných diagnóz a léčebných postupů. Za důležité považuji, že se někteří autoři pokusili do svých článků zahrnout i farmakoekonomické úvahy. Na poli farmakoekonomiky je většina práce před námi, bez přesných dat však už v blízké budoucnosti nebudeme umět vysvětlit strmě narůstající náklady, nejen v hematoonkologii, plátcům péče.

Je to však právě hematoonkologie, která dokáže stále více nemocných uzdravit nebo jim zásadně prodloužit život při zachování jeho dobré kvality za cenu velkého nárůstu nákladů. Budoucnost ukáže, kam se bude tento vývoj ubírat a zda naše společnost bude dostatečně vyspělá, aby dokázala vytvořit a zvládnout zatím téměř neexistující koncepci zdravotnictví ku prospěchu nás všech.

Prof. MUDr. Jiří Vorlíček, CSc.předseda České onkologické společnosti ČLS JEP

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?