Velká Británie - Podle britských lékařů se následky nadměrného pití objevují až s určitým zpožděním. „Náš národ pije více než 90 let. Případy cirhózy narostly mezi lety 1970 a 1998 o 350 % a ve věkové kategorii do 45 to bylo dokonce 900 %.“
Elwyn Elias, gastroenterolog z University Hospital v Birminghamu uvedl: “Následky pití se v nemocnicích projeví po 20 až 30 letech. Těžké pití má zjevné následky okamžitě, ale škodlivá je také “rozumná” konzumace alkoholu, která trvá třeba 20 let.”
„Ve třicátých a čtyřicátých letech došlo ve spotřebě alkoholu k poklesu, nicméně od šedesátých let zatím neustále stoupá.“
Přestože jedna libra věnovaná na boj proti závislosti na alkoholu podle propočtů ušetří HNS pět liber, které by vydala za léčbu nemocí a úrazů spojených s alkoholem, dostane pouze malá problémových pijáků potřebnou pomoc.
Na tento stav upozorňuje organizace Alcohol Concern. Alkohol v Británii údajně zabijí ročně 22 000 lidí. Úmrtí na nemoci zažívacího ústrojí způsobené alkoholem vzrostla v minulém desetiletí o čtvrtinu. U mnoha dalších diagnóz spojovaných s alkoholem je v Británii vyšší úmrtnost než ve zbytku Evropy.
(ink), www.Zdravi.Euro.cz
zdroj: society.guardian.co.uk