Umí rozlišit zhoubné a nezhoubné bujení * Pacientům olomoucké nemocnice začne sloužit koncem roku
(FNO).
Pořízení nového zařízení z USA, které je teprve druhé svého druhu v České republice, přijde nemocnici na 80 miliónů korun. Podle přednosty kliniky nukleární medicíny FNO Miroslava Myslivečka jde o jeden z nejúčinnějších diagnostických nástrojů dnešní medicíny, který nabízí možnost kombinovaného vyšetření pomocí dvou zobrazovacích metod.
V případě onkologických onemocnění přístroj dokáže zobrazit většinu zhoubných nádorů i jejich metastáz, umí také rozlišit zhoubné a nezhoubné bujení. Lékařům navíc pomůže stanovit optimální léčebnou strategii a umožní sledovat úspěšnost léčby.
Při vyšetření pozitronovou emisní tomografií se pacientovi podává nitrožilně malé množství kontrastní radioaktivní látky. Umožní to získat tomografické řezy tkání.
„Zobrazuje se vlastně rozložení metabolismu glukózy v těle, jehož úroveň je právě v rostoucích nádorech nejvyšší. Můžeme je tak odhalit podstatně dříve, než to dokážou jiné metody,“ uvedl Mysliveček.
Metastázy odhalí mnohem dřív
Pomocí počítačové tomografie pak lze nádor v těle přesně anatomicky umístit. „Zejména metastázy nádoru či možnou recidivu budeme schopni s touto nejmodernější technikou zjistit mnohem dříve. To je pro úspěšnou léčbu velmi podstatné,“ poznamenal primář kliniky ORL Jiří Kučera.
Vyšetření oběma metodami současně potrvá asi 16 minut. Po zprovoznění přístroj denně při dvousměnném provozu vyšetří až 18 pacientů z Olomouckého, ale i Moravskoslezského, Zlínského a Pardubického kraje. Asi z 90 procent bude sloužit k diagnostice onkologických onemocnění.
Využije se ale i v diagnostice zánětů, v kardiologii, neurologii a psychiatrii. „Určí například epileptické ložisko a lékařům pomůže v hodnocení Parkinsonovy či Alzheimerovy nemoci,“ vysvětlil Mysliveček.
Za nový přístroj zaplatí fakultní nemocnice 80 miliónů korun, dalších dvanáct miliónů si vyžádají stavební úpravy prostorů v těsném sousedství nového chirurgickému monobloku. „Je to jedna z největších investic fakultní nemocnice za dobu její existence,“ dodal ředitel FNO Jaroslav Vomáčka.
První pacienti by mohli být vyšetřeni zřejmě už v prosinci, kdy bude probíhat zkušební provoz. V běžném režimu pak PET/CT začne fungovat patrně od ledna příštího roku.
V České republice mohla dosud výhody spojení pozitronové emisní tomografie a výpočetní tomografie využívat pouze pražská nemocnice Na Homolce. Přístroj, který je nyní instalován ve FNO, je modernější.
Vlasta Hradilová, Bedřich Novotný
Právo