mimo jiné to, že bude zařízením stanovena povinnost přijmout pacienta, který bude v dané odbornosti patřit do její spádové oblasti. Dále píše:
„Největší kontroverze kolem zákona vyvolalo nucené přeměnění nemocnic uvedených v příloze z moci zákona. Podobný akt přitom byl proveden i ve Švýcarsku, kde autoři zákona čerpali řadu inspirací. Podobný transformační akt ostatně parlament provedl i u škol, které školský zákon přeměnil na školské právnické osoby. (…) ODS nyní straší lidi, že ostatní nemocnice budou zlikvidovány. Zde je nutné uvést, že to není pravda,“ uvádí Martin Kunštek.
Naproti tomu bývalý náměstek ministra zdravotnictví MUDr. Milan Šilhan považuje za jediné „záchranné řešení“ zamítnutí tohoto zákona:
„Je obtížné hledat správný výraz, kterým by bylo možné nazvat tak podivné oddělení majetku od zřizovatele a vlastníka ku prospěchu určité mocensky orientované skupiny lékařů, která bude rozhodovat, jak a k čemu se bude tento „nový veřejný majetek“ využívat. Vzhledem k tomu, že o veřejných neziskových nemocnicích budou v prvé řadě rozhodovat činitelé ČLK a LOK (tedy profesní a zaměstnanecké organizace lékařů) mě napadá, že jde o sofistikovanou, ale cílenou „sovětizaci“ českého zdravotnictví,“ píše Milan Šilhan.
Dále ve Mladá fronta Zdravotnictví a medicínaZdraví.Euro.cz 23/2006, které vycházejí 9. června, najdete první ze dvou částí textu o možnostech využití současných informačních technologií v každodenní praxi lékařů, článek o debatě, která probíhá ve Velké Británii o místě alternativní medicíny v systému veřejné zdravotní péče, nebo aktuální zprávu o výsledku voleb do sněmovny včetně jeho stručného zhodnocení poslankyní Lucií Talmanovou z vítězné ODS.
(red), www.Zdravi.Euro.cz