Ve Španělsku oficiálně přiznáno nemocné ženě právo na smrt

2. 3. 2007 8:20
přidejte názor
Autor: Redakce
Jednapadesátiletá Echevarríová leží už devět let napojená na přístroje. Andaluští představitelé se opřeli ve svém rozhodnutí o vyjádření konzultativní rady a regionálního výboru pro etiku, podle nichž je žádost nemocné založena na "odmítnutí péče"...


Těžce nemocné Španělce Inmaculadě Echevarríové, která trpí svalovou dystrofií, přiznaly tamní úřady právo na smrt, o něž usilovala už dlouhé roky. Příslušné rozhodnutí vydala podle agentury AFP regionální vláda v Andalusii, jež povolila odpojení ženy od dýchacích přístrojů.

Jednapadesátiletá Echevarríová leží už devět let napojená na přístroje v nemocnici v Granadě. Andaluští představitelé se opřeli ve svém rozhodnutí o vyjádření konzultativní rady a regionálního výboru pro etiku, podle nichž je žádost nemocné založena na „odmítnutí péče“. Toto právo uznává španělský zákon, který ovšem zakazuje eutanazii.

Žena trpí svalovou dystrofií už od dětství. Dnes je téměř zcela paralyzovaná. V listopadu vyvolala debatu kolem zákazu eutanazie ve své zemi, když v médiích požádala „o důstojnou a bezbolestnou smrt“.

„Mám už toho dost takhle žít a záviset na všech, chci injekci, která mi znehybní srdce,“ prohlásila tehdy. „Není to spravedlivé takhle žít, můj život je samota, prázdnota a sklíčenost, nepřijímám to, že (umělé) prostředky mě drží při životě.“

Rozhodnutí andaluské vlády přivítala společnost Právo na důstojnou smrt, která Echevarríovou podporuje. Označila je za statečné. Doufá též, že poslouží jako precedens pro jiné podobné případy.

Členka asociace Aurora Bauová odsoudila postoj katolické církve, která podle ní usiluje o to, aby eutanazie byla přirovnána k odmítnutí péče, na něž španělské právo pamatuje.

Podobná žádost rozdělovala politiky a lékaře v Itálii, kde o smrt požádal stejně postižený 60letý muž. Jeden lékař mu nakonec vyhověl s rizikem, že bude stíhán, protože v Itálii je eutanazie oficiálně nelegální.

Minulý týden stejnou žádost vznesl 32letý Polák, který je rovněž od svých 14 let napojen na dýchací přístroje. Ani jeho země však eutanazii nepřipouští.

V Evropě jsou jedinými zeměmi, kde je povolena eutanazie, Nizozemsko a Belgie, které ji regulují zvláštními zákony přijatými v roce 2001, respektive 2002.

Pro uzákonění eutanazie se vyslovuje stále více obyvatel i těch zemí, kde má silný vliv katolická církev, tedy například ve Španělsku i Polsku, velkou podporu má i ve Francii.

Krátkou dobu, v letech 1996-97, platil zákon povolující eutanazii v australském Severním teritoriu. Stačily jej využít čtyři osoby.

Český zákoník označuje „eutanazii a asistované suicidium“ za nepřípustné.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?