Jak mu a dalším hostům pracoviště v pražské Krči vysvětlili, špatné prostorové uspořádání molekul některých bílkovin stojí za mnoha chorobami, například známou nemocí šílených krav.
Nový pavilon U Mikrobiologického ústavu, jehož útroby iontový cyklotron skrývají, v Krči otevřeli loni v prosinci. Hmotnostní spektrometr pracující na principu iontové rezonance, kterému zkráceně říkají cyklotron, je v současnosti jedním z nejlepších na celém světě.
Jeho hlavní součástí je obrovský magnet. Cyklotron umí analyzovat každou organickou látku, dokáže velmi přesně poznat bílkoviny a při použití různých technik umožňuje získat různá spektra zkoumaných látek.
Jeho obrovskou výhodou je, že v něm lze pozorovat celou molekulu bílkoviny, aniž by se musela „štípat“, což s sebou nese ztrátu cenných informací. Podobných zařízení je na světě jen několik.
Jako operátoři pracují u cyklotronu vědci ve věku kolem 30 let, jednoho z nich přilákal přístroj do Prahy ze Spojených států, kde měl k dispozici podobný. Protože vědci počítají, že během životnosti přístroj dvakrát „vybouchne“, umístili ho do speciální místnosti, která má automatické odvětrávání.
Až se příhoda, na kterou se nikdo z obsluhy přístroje netěší, stane, prostor se ihned zaplní neproniknutelnou mlhou, v té chvíli zasáhne automatika, otevřou
se poklopy ve stropě a místnost se automaticky odvětrá, slyšel prezident i o nepříjemných aspektech dobrodružství vědy.
Cyklotron byl zlatým hřebem prezidentovy prohlídky pracovišť akademie v Krči. Klaus při ni vzpomínal, že v 60. letech minulého století sem chodila bádat „na myších“ i jeho sestra.
Biologům s respektem řekl, že pracují na „vznešených strojích“ a že většina jejich termínů je mu nepřístupná.
ČTK