Více než 60 procent amerických žen je pravděpodobně nositelkami nejméně jedné z mutací v tomto genu označeném jako FGFR2, uvádějí vědci.
„Tohle je skutečný průlom pro výzkum rakoviny prsu, protože tyto geny jsou prvním potvrzeným společným genetickým rizikovým faktorem pro rakovinu prsu,“ říká Jianjun Liu ze singapurského Ústavu genomu, který se podílel na jedné ze studií.
Vědci, kteří o svých výzkumech informují v časopisech Nature a Nature Genetics, uvádějí, že jejich objevy jsou nejvýznamnější geny spojené s rakovinou prsu od identifikace genů BRCA1 a BRCA2.
Ženy s defekty těchto genů hrozí rakovina prsu v 50 až 85 procentech případů. Ale tyto geny jsou velmi vzácné a je jim připisováno jen pět až deset procent případů rakoviny prsu.
Výzkumníci pokračují v testování žen a v hledání dalších genů spojených s rakovinou prsu, aby našli její příčiny, aby pochopili, jak a proč se vyvíjí, a také aby vyvinuli účinnější léčbu.
Díky lepším technikám analýzy DNA a zveřejnění lidského genomu je proces hledání mnohem rychlejší a snadnější.
David Hunter z Harvardovy univerzity a tým z amerického Národního ústavu pro výzkum rakoviny zkoumali více než 2200 žen evropského původu.
Našli čtyři běžné mutace genu FGFR2 spojené s rakovinou prsu u žen po menopauze, které neměly známé příbuzné s rakovinou prsu.
Zatím je ale předčasné doporučovat plošné prohlídky žen, zda mají tyto geny, dokud vědecká komunita nenajde všechny jejich varianty spojené se zvýšeným rizikem, uvádí Hunter.
Douglas Easton z britské Cambridgeské univerzity vedl tým vědců z celého světa, kteří pátrali po nepatrných změnách v kódu DNA označovaných jako single nucleotid polymorfismy (z anglického Single Nucleotide Polymorphisms - SNP).
Zkoumali DNA 21.860 lidí s rakovinou prsu a 22.578 lidí bez ní. Našli mutace ve čtyřech genech, které byly běžnější u lidí s rakovinou prsu - FGFR2, TNRC9, MAP3K1 a LSP1.
Podle údajů Světové zdravotnické organizace rakovina prsu ročně zabíjí 500.000 lidí na celém světě a diagnostikována je každý rok u 1,2 milionu žen i mužů.
V České republice umírá na rakovinu prsu v průměru jedna žena každých pět hodin. Celkem je ročně diagnostikován karcinom prsu u více než 5000 českých žen.
ČTK