Vědci proberou výzkumy psychedelik na konferenci v Praze

13. 6. 2018 7:12
přidejte názor
Autor: Redakce
Vědci proberou na konferenci v Praze výsledky výzkumů a využití psychedelických látek při léčbě. Jedna z největších konferencí tohoto typu na světě se uskuteční od 21. do 24. června. Druhý ročník multidisciplinární akce pořádá expertní skupina Beyond Psychedelics a klecanský Národní ústav duševního zdraví.


Účastníci konference se budou také zabývat duševním zdravím a změněnými stavy vědomí. „Praha přivítá na 120 předních výzkumníků a odborníků z celého světa, kteří přijedou diskutovat potenciál, současné výzvy i budoucí směřování oblasti výzkumu a využití psychedelik,“ uvedl mluvčí ústavu Červenka. Konference bude zároveň vyvrcholením akce Prague Psychedelic Week 2018, která je určena pro veřejnost a od 16. do 24. června lidem přiblíží téma změněných stavů vědomí.

Psychedelické látky mohou pomoci pacientům, u kterých nezabírá konvenční terapie. „Jsou unikátní v tom, že facilitují změnu psychiatrického paradigmatu: namísto - často dlouhodobého - potlačování symptomů dokáží v kontrolovaných a správně vedených podmínkách napomoci vyřešení příčiny potíží, a to již po jednou až dvou podáních,“ řekla Rita Kočárová, koordinátorka konference, která působí jako výzkumnice v Národním ústavu duševního zdraví.

Cílem konference je také osvětlení rizik i potenciálu psychdelických látek. „Jakékoliv užívání psychedelik, ať už pod dohledem odborníka nebo na vlastní pěst, s sebou nese také rizika. Chceme o nich informovat a umožnit lidem lépe porozumět vhodnému užívání a smysluplné integraci,“ dodala Kočárová.

Mezi hosty konference budou například Rick Doblin, zakladatel a ředitel MAPS, organizace, která stojí za brzkým prosazením MDMA (látka známá jako Extáze) do lékařské péče, nebo William A. Richards z univerzity Johna Hopkinse, David Nichols nebo Amanda Feildingová, zakladatelka a ředitelka nadace Beckley Foundation, která se zabývá výzkumem konopí, psilocybinu, LSD a dalších látek a věnuje se i reformám světové drogové politiky.

„Letošní ročník opět navštíví i autor známé knihy The Psychedelic Renaissance (Psychedelická renesance) Ben Sessa, jehož hlavním projektem je v současnosti celosvětově unikátní studie léčby závislostí na alkoholu pomocí MDMA,“ doplnila koordinátorka konference.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?