Vědci z AV zjistili, že léky na AIDS působí i na zhoubné kvasinky

28. 3. 2012 8:05
přidejte názor
Autor: Redakce
Vědci z Akademie věd zjistili, jakým způsobem léky užívané při léčbě infekce virem HIV současně působí i na bílkovinu kvasinky Candida parapsilosis, která vyvolává poškození sliznice ústní dutiny a hrtanu u HIV pozitivních pacientů.


Jde o neobvyklý případ léku účinného proti dvěma naprosto odlišným mikroorganismům, uvedla Pavlína Řezáčová z Ústavu molekulární genetiky.

Tým Řezáčové, který se zabývá molekulární strukturou HIV, při výzkumu spolupracoval se skupinou Ivy Pichové z Ústavu organické chemie a biochemie, která zase dlouhodobě studuje molekulární detaily životního cyklu patogenních kvasinek rodu Candida, zejména druhu Candida parapsilosis.

Ve společném projektu vědci využili rentgenové krystalografie, což je technika, která umožňuje poznat detailní prostorovou strukturu bílkovin. Proteáza HIV má podobnou stavbu jako enzym, který je produkován kvasinkou Candida parapsilosis.

Lidský virus HIV (human immunodeficiency virus), který způsobuje onemocnění AIDS, byl popsán v roce 1983. Od té doby se vědci po celém světě snaží namíchat co možná nejvhodnější koktejl léků, který by lidem infikovaným tímto virem zkvalitnil a prodloužil život.

Zásadní objevy v tomto směru učinil profesor Antonín Holý a jeho spolupracovníci z Ústavu organické chemie a biochemie. Nyní lidé nakažení virem HIV dostávají kombinaci minimálně tří léků, které účinně potlačují množení viru HIV.

Virus HIV patřící do skupiny retrovirů napadá buňky imunitního systému, takže pacienti jsou náchylní k infekci viry, bakteriemi či patogenními kvasinkami. Tyto kvasinky pro zdravého člověka představují jen minimální riziko, ale u HIV pozitivních pacientů často způsobují vážné poškození sliznice ústní dutiny a hltanu.

Bylo prokázáno, že během protivirové léčby tato infekce ustupuje. Dosud se to ale vysvětlovalo tím, že po terapii se imunitní systém částečně zotaví a je pak schopen s touto infekcí bojovat. Vědci nyní objevili jinou příčinu.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?