kterou nyní ve světě trpí 200 milionů lidí.
„Podrobný rozbor genomu diabetu umožňuje osvětlit ze 70 procent dispozici k onemocnění cukrovkou druhého typu,“ řekl Philippe Froguel z londýnské Imperial College, který je spoluautorem studie.
Některé identifikované geny, hlavně ten, který přenáší zinek nezbytný pro vylučování inzulinu slinivkou, jsou ideálním terapeutickým cílem v boji proti této nemoci, říkají vědci.
Vědci analyzovali DNA u téměř 700 diabetiků, kteří měli tuto nemoc v rodině, a u stejného počtu lidí bez cukrovky. Našli nejméně čtyři oblasti, jež jsou zapojeny do vylučování inzulínu a činnosti slinivky, a souvisí tedy se vznikem cukrovky.
Za rok až dva budeme mít k dispozici dobrý genetický test, který umožní zjistit riziko diabetu u dospívajícího člověka, který má mírnou nadváhu a jehož rodiče nebo jeden z nich měl cukrovku, řekl Froguel.
To by ho mělo motivovat k tomu, aby změnil životosprávu, začal se více hýbat, zhubl, snížil riziko onemocnění cukrovkou, která potom vede k dalším komplikacím postihujícím srdečně cévní systém, ledviny, zrak, nervy nebo si vyžádá i amputaci končetiny.
Ve světě trpí cukrovkou 200 milionů lidí a jejich počet se má do roku 2030 zdvojnásobit. Souvisí to hodně s epidemií obezity, která postihuje nyní 1,1 miliardy lidí, z toho 150 milionů dětí. Když vyrostou, hraje u nich velkou roli také dědičná dispozice.
V České republice trpí cukrovkou více než 700.000 lidí, přičemž v naprosté většině jde o diabetes druhého typu, jejíž vznik se dá ovlivnit životním stylem.
Podle České diabetologické společnosti je ročně diagnostikováno 50.000 nových případů nemoci a ročně 30.000 lidí s cukrovkou zemře na různé zdravotní komplikace. Počet nemocných se každoročně zvyšuje o dvacet tisíc.
ČTK