Vedení opavské nemocnice: Naše nemocnice dluh de facto nemá

22. 3. 2011 8:15
přidejte názor
Autor: Redakce
Hejtman Jaroslav Palas: "Slezská nemocnice má za rok 2010 ztrátu ve výši 34,203 milionu korun. Ředitel nemocnice Milan Cvek: "Nemocnice šest milionů vydělala."


Vytvoření jedné příspěvkové organizace je krok k privatizaci. Tak hovoří někteří primáři opavské nemocnice a lidé z jejího vedení, když hodnotí záměr kraje sloučit osm krajských nemocnic pod příspěvkovou organizaci. Důvodem k jejímu vytvoření jsou podle krajských úředníků neúnosné dluhy nemocnic.

Příspěvková organizace by měla vzniknout k 1. červenci letošního roku, vedení opavské nemocnice ale doufá, že se věci ještě dají zastavit. Ředitel Milan Cvek má na hospodaření opavské nemocnice jiný názor než zřizovatel, tedy kraj.

„Hejtman tvrdí, že máme 34 milionů dluhů. Alemyjsme za minulý rok šest milionů vydělali a ještě jsme je danili. Jinými slovy: opavská nemocnice dluh de facto nemá, je to vykonstruovaný argument,“ uvádí ředitel a rozpor zdůvodňuje účetními hrátkami.

On a někteří primáři se velmi nedůvěřivě staví k auditu, který v nemocnicích nedávno proběhl a který hovoří o jejich neúnosném zadlužení. Podle serveru Aktuálně.cz neveřejná část této analýzy ukazuje čísla, která o takovém dluhu nesvědčí.

„Experti v ní předpověděli na rok 2010 ztrátu 95 milionů. Tato částka není pro 8 nemocnic v krizovém roce výjimečná. Navíc ji vyrobily pouze nemocnice v Novém Jičíně a Karviné-Ráji, naopak Krnov, Opava, Frýdek-Místek a Třinec měly i loni kladný hospodářský výsledek,“ píše mimo jiné server v článku nazvaném Hejtman Palas zavelel k privatizaci nemocnic.

Opavští primáři poukazují dále na to, že příspěvková organizace, která je ve hře, bude velký a těžko řiditelný moloch s čtyřmi tisícovkami lůžek. A co by to znamenalo konkrétně pro Opavany?

„Ztrátu padesáti lůžek a dvou oborů: ortopedie a kožního,“ uvádí základní zápor ředitel Cvek. On i jeho spolupracovníci se dále obávají možného pronájmu lukrativních činností, jako je například dialýza, a v konečném důsledku i tunelování.

„Jako příklad slouží nemocnice v Bruntále. Zůstaly tam prázdné nebo z poloviny využité sály,“ říká ředitel a na obranu opavské nemocnice dále dodává: „Nelíbí se mi, že se redukují lůžka tam, kde je jich už téměř nedostatek. Nelíbí se mi ani rušení dvou oddělení. Vždyť kvůli ortopedii se schválně stavěly nové chirurgické sály. Kde budou ošetřeni pacienti s úrazy?“

K němu se přidává také primář ušního, nosního a krčního oddělení Richard Lenert, který tvrdí, že na ortopedii pracuje zkušený a erudovaný tým lékařů, jejichž průměrný věk je 38 let. Ortopedické oddělení je podle jeho slov na vysoké úrovni. Lékaři brání také kožní oddělení.

Když se v Opavě zruší, zůstane jen v Ostravě, protože žádná jiná krajská nemocnice ho nemá. Lékaři se zájmem o tento obor tak budou mít jen velmi omezenou možnost vzdělávání. O osudu nemocnic, zvláště opavské a vítkovské, panuje v našem regionu velká nervozita mezi odborníky i laickou veřejností.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?