Vedlejší výdaje za Diag: 30 milionů

22. 8. 2008 8:30
přidejte názor
Autor: Redakce
HN požádaly ministerstvo zdravotnictví o seznam výdajů za právnické studie, které si kvůli kauze nechalo vypracovat. Podle úředníků stály téměř třicet milionů. Jenže seznam není zjevně kompletní, chybí na něm například pět a půl milionu korun za posudky od právníků Horského a Svobody, které zmiňuje i rozhodčí nález arbitráže...


- Ministři platili ve sporu s Diag Human miliony za posudky

- Advokát Nováček má peníze vrátit

Češi už ze svých daní zaplatili bezmála 30 milionů korun za právní analýzy, které měly Česku pomoci v arbitráži s Diag Human. Nepomohly, Česko prohrálo a musí Diag Human zaplatit devítimiliardové odškodnění.

HN požádaly ministerstvo zdravotnictví o seznam výdajů za právnické studie, které si kvůli kauze nechalo vypracovat. Podle úředníků stály téměř třicet milionů. Jenže seznam není zjevně kompletní, chybí na něm například pět a půl milionu korun za posudky od právníků Horského a Svobody, které zmiňuje i rozhodčí nález arbitráže.

HN proto v minulých dnech opakovaně žádaly ministerstvo zdravotnictví o doplnění údajů, odpovědi se nedočkaly. Dá se ale předpokládat, že výsledná částka bude ještě vyšší. Chybí například údaje o odměnách pro společnost Deloitte, která v současné době stále vládě radí. Seznam přiznává jen dřívější odměny pro tuto firmu.

Vláda se ale tento týden rozhodla, že bude ve sporu s firmou Josefa Šťávy pokračovat. A radit jí v tom budou již osvědčení rádci: právě Deloitte a také kancelář právníka Tomáše Sokola. Deloitte už od Česka za právnické rady inkasovala 2,32 milionu korun. To je přitom maximální částka, kterou lze vyplatit bez zadání výběrového řízení. Sokolova kancelář si přišla od roku 2005 už na více než tři miliony korun.

Alespoň část peněz vydaných ve sporu na právníky by se ale mohla do státní kasy vrátit.

Advokát Zdeněk Nováček musí podle zatím nepravomocného rozhodnutí zaplatit Česku téměř osm milionů korun. Bývalá ministryně zdravotnictví Marie Součková mu v roce 2004 neoprávněně vyplatila desetimilionovou odměnu. A to i přesto, že stát měl podle zákona zastupovat státní úřad. Součkové kvůli tomu nyní hrozí vězení. Je zatím z celé řady ministrů jediná, která za svá rozhodnutí v kauze Diag Human stojí před soudem. Podobně se přitom chovali i její předchůdci a následovníci. V době, kdy ministerstvo řídil Bohumil Fišer, dal jeho poradce a poslanec Zdeněk Koudelka celou kauzu bez výběrového řízení na starost svému kamarádovi Pavlu Blažkovi z Masarykovy univerzity. Ministerstvo mu pak zaplatilo 7,7 milionu korun.

Ani právníci Diagu prý do dalších jednání nepůjdou sami. Požadují přítomnost renomované mezinárodní instituce. „Po zkušenostech z minula odmítneme a zveřejníme všechny návrhy na neformální důvěrná jednání s osobami bez mandátu Vlády ČR,“ píší ve svém stanovisku. Podrobnosti o předchozích schůzkách ale neupřesnili.

Ivana Kottasová, Hospodářské noviny

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?