Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), který při této příležitosti s Juráskovou jednal o plánech dalšího rozvoje nemocnice, potvrzení kvality ocenil a dodal, že hodlá do úhradové vyhlášky na příští rok prosadit vyšší úhrady pro všechny nemocnice s akreditací.
V Česku má nyní akreditaci 89 zdravotnických zařízení, z toho mezinárodní akreditaci JCI čtyři.
„Akreditační proces probíhal ve VFN 16. až 20. června, dnes nám bylo sděleno, že VFN vyhověla všem akreditačním standardům a byla jí udělena akreditace SAK,“ uvedla ředitelka. Přípravy na akreditaci začaly v roce 2009 a zintenzivnily v posledních dvou letech. Obtížnost spočívala hlavně v tom, že VFN má obrovský areál s řadou pavilonů, a bylo potřeba sjednotit na všech pracovištích postupy, zdravotnickou dokumentaci, identifikovat nejrizikovější procesy a „dovést je k dokonalosti“.
„Hodně jsme se v posledních dvou letech zaměřili na oblast hygieny a provozu, což jsou věci, které se bezprostředně týkají pacientů,“ upřesnila ředitelka. Ministr jako dlouholetý ředitel Fakultní nemocnice Ostrava, která akreditaci SAK rovněž má, připomněl, že získání akreditace je úspěchem všech zaměstnanců, od vrátného po management. „Pokud se nemocnice k tomuto procesu hlásí, znamená to, že cítí závazek a chtějí pro pacienty nejlepší péči,“ řekl.
VFN jako akreditované pracoviště sleduje, zda se v péči dějí chyby. „Jsem přesvědčena, že právě zjednodušování a sjednocování postupů a zavedení účinné kontroly povede skokově k tomu, že naše i tak velmi slušné výsledky se ještě zlepší,“ řekla ředitelka s tím, že dneškem začíná příprava na příští akreditaci v roce 2017.
Potvrdila také, že v nemocnici s akreditací by se nemělo stát, aby pacient dostal jiný lék či vypil jiný roztok, jako se stalo v diabetologické ordinaci v Orlové na Karvinsku, kde po vypití dezinfekce zemřela těhotná žena. „Riziková léčiva, což jsou zejména vysoce koncentrované roztoky, pro standardní lůžková oddělení a ambulance neobjednáváme, ani je tam nepoužíváme, protože jsou bezpečnější ekvivalenty. U JIP, kde je potřebujeme, jsou tato léčiva mimo lékárnu ve speciální skříni a navíc je léčivo označeno tak, aby to zdravotníka 'praštilo' do očí,“ uvedla.
S ministrem dnes ředitelka probrala strategii nemocnice, tedy představu o fungování v budoucích deseti až 15 letech. Šlo zejména o vyjasnění toho, jaké bude postavení VFN v Praze a v oblasti superspecializované péče i v rámci ČR, o poskytování péče v centrech, kde zejména v onkologii chce být VFN s brněnským Masarykovým onkologickým ústavem lídrem v ČR.