Zdravotnictví a medicína zatím svou kandidaturu potvrdili Miroslav Havrda, Miloslav Janulík, Petr Kaňovský, Milan Kubek, Martin Jan Stránský a Helena Fousková.
Kandidáti na prezidenta České lékařské komory se utkají na sjezdu 14. ledna 2006. I přímo na místě se k nim mohou přidat další.
Kromě výše jmenovaných pánů měla být další kandidátkou Zdeňka Poláková, předsedkyně okresního sdružení ČLK Prahy 10. Kvůli zdravotním potížím však svou kandidaturu vzala zpět. Bude proto na sjezdu podporovat jiného kandidáta.
„Mně osobně se velice zamlouvá pan doktor Stránský. Myslím, že by to byla osobnost, která by mohla komoru trochu zklidnit a zavést na tu kolej, kam patří,“ řeklaZdraví.Euro.cz Poláková s tím, že je ovšem možné, že se ještě objeví jiný kandidát.
Havrda: odpolitizovat ČLK
„Lékařská komora je dnes zpolitizovaná, jsou tam věci, které jsou zcela neprůhledné. Je třeba, aby lékařská komora byla skutečně komorou lékařů a ne apendixem jedné politické strany,“ říká Miroslav Havrda, sekretář Skalpelu soukromých lékařů a podnikatelů ve zdravotnictví ČR a spoluzakladatel České podiatrické společnosti. Havrdovi se nelíbí, že k některým důležitým smlouvám měli dosud přístup jeden nebo dva lidé.
Všechny zápisy jednání představenstva by podle něj měly být na internetu. Dosavadní vedení označuje jako bolševické a autokratické. Prosazoval by, aby představenstvo mohlo zásadní záležitosti odsouhlasit jedině souhlasem všech členů, ne většinou. Rád by také nechával více peněz v okresních sdruženích, představenstvo podle něj nemusí mít tolik členů jako dosud. Jedním bodem jeho volebního programu je také zrušení povinného členství pro zaměstnance.
Zleva: Miloslav Janulík, Petr Kaňovský, Martin Jan Stránský, Miroslav Havrda, Milan Kubek; Foto: archiv
Janulík: lepší ohodnocení lékařů
Na organizaci komory podle Miloslava Janulíka není třeba nic měnit. „Změnu potřebujeme v tom, aby členové komory měli zájem o dění v komoře,“ myslí si. Janulík je gynekolog na soukromé klinice Riva, bývalý ředitel Nemocnice Břeclav. Komora podle něho zásadním způsobem rezignovala na „některé své základní funkce“.
„Rezignovalo se na to základní, a to je postavení lékaře. Společnost 21. století toto postavení vyjadřuje ekonomicky, finančně,“ říká Janulík. Obhajobu ekonomických zájmů lékařů má tedy jako jeden z hlavních bodů svého programu. Také Janulík si myslí, že komora byla silně zpolitizovaná. Členství v ní by podle něj mělo být povinné jen pro soukromé lékaře a lékaře ve vedoucích funkcích.
Kaňovský: etika a vzdělávání
Člen představenstva ČLK, místopředseda okresního sdružení ČLK Brno-město a přednosta Neurologické kliniky LF UP v Olomouci Petr Kaňovský mezi hlavními cíli komory jmenoval péči o odbornost lékařů a etiku povolání. „Cílem komory musí být také dosažení dokonalosti při výkonu disciplinárních pravomocí, to znamená aby nikomu nebylo nespravedlivě ublíženo, ale také aby jasné pochybení bylo následováno citlivými následky,“ říká.
Komora má také přispět k vytváření prospěšného systému zdravotní péče. V časopise Tempus Medicorum Kaňovský obhajoval přijetí kontroverzního stavovského předpisu, který měl po abdikaci prezidenta dát pravomoci viceprezidentky představenstvu. „Tento stavovský předpis byl označen za účelový, přičemž slovo účelový bylo chápáno pejorativně. Ale ono pejorativní není,“ napsal.
Kubek: více peněz do zdravotnictví
Předseda Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů a viceprezident Evropské federace lékařů zaměstnanců (FEMS) Milan Kubek by mimo jiné prosazoval vyšší cenu lékařské práce a zvýšení výdajů na zdravotnictví. „Pod mým vedením vybojoval LOK-SČL pro lékaře-zaměstnance zvýšení platů z 20 800 Kč na 37 000 Kč.
Troufám si tedy tvrdit, že mám potřebné organizační schopnosti,“ uvedl Kubek. Jako hlavní úkol budoucího prezidenta vnímá Kubek opětovné sjednocení lékařů. Komora se má otevřít lékařským sdružením a spolupracovat s nimi. Podle Kubka je komora apolitická a má takovou zůstat. Povinné členství považuje Kubek za nezbytné, aby komora mohla účinně hájit své členy.
Stránský: zapojit do rozhodování členy
Martin Jan Stránský by chtěl pomocí dotazníků zjistit názory řadových členů. Časem by podle něj také mohli sami členové korespondenční formou volit své představitele. K některým otázkám by zavedl komise vedené členy představenstva, jež by danou problematiku mapovaly.
„Je nezbytné, aby vnitřní spory mezi různými frakcemi zanikly pod tlakem profesionálního a otevřeného přístupu, který zaručí zavedení průhledných mechanismů pro veškeré vyjednávání různých zájmů,“ myslí si Stránský.
Také by prosazoval zeštíhlení a decentralizaci administrativy komory. Stránský vlastní a řídí soukromou Polikliniku na Národní. Jeho Nadační fond Stránský, jehož cílem je mimo jiné podpora občanských práv při jednání se státními institucemi, vede několik soudních pří s ČLK, například kvůli údajně nezákonnému prodlužování volebního období funkcionářů.
O kandidátech budeme podrobněji informovat také v příštím čísle.
ADÉLA DAŇHOVÁ, Zdravotnictví a medicína