Švýcarský výrobce mu poskytl souhlas
Vietnam je zemí s největším počtem obětí této nemoci na světě: zemřelo tam na ni již 42 lidí. Všichni pacienti se nakazili přímým kontaktem s nakaženými ptáky.
Šestnáctiletá Indonésanka, která tento týden zemřela s příznaky ptačí chřipky, zřejmě skutečně podlehla smrtícímu viru H5N1.
„Výsledky testů byly pozitivní (na přítomnost příslušných protilátek), ale stále čekáme na potvrzení z Hongkongu,“ řekl agentuře Reuters Hariadi Wibisono z indonéského ministerstva zdravotnictví.
Roche zvyšuje svou produkci
Roche je doposud jediným výrobcem Tamiflu na světě. V pondělí koncern oznámil, že zvýší výrobu léku. „Výrobní kapacity jsme zvyšovali postupně a nyní jsme na cestě zvednout produkci Tamiflu od roku 2007 na 300 miliónů dávek,“ uvedl generální ředitel divize Pharma William Burns. Světová zdravotnická organizace (WHO) vládám doporučila vytvořit si zásoby léku.
Boj proti ptačí chřipce u drůbeže a příprava na možnou pandemii mezi lidmi si v příštích třech letech vyžádají až miliardu dolarů. Na mezinárodní konferenci to včera v Ženevě prohlásila Fadia Saadahová ze Světové banky.
„Tato odhadovaná částka však nezahrnuje prostředky na vytváření zásob antivirotik a vakcín proti lidské chřipce,“ uvedla Saadahová. Asi devadesát procent z miliardy dolarů budou podle ní potřebovat jednotlivé země a zbytek odborné agentury, například WHO.
Jak banka předpověděla v pondělí, celosvětová pandemie obyčejné chřipky by škody ve vyspělých zemích mohla vyhnat až na 550 miliard dolarů. Účastníci třídenní konference, která včera skončila, jednali o prostředcích pro kontrolu přenosu viru ptačí chřipky mezi ptáky a rovněž mezi ptáky a lidmi.
ČTK