Virus se začal šířit zhruba před rokem v Brazílii a spojuje se s ním zvýšený výskyt případů vývojové poruchy mikrocefalie, která předčasně ukončuje růst mozku. Začátkem dubna bylo v Brazílii potvrzeno 5092 případů mikrocefalie.
„Většina z toho, co víme, není uklidňující. Vše, co o tom viru víme, je znepokojivější, než jsme si zpočátku mysleli,“ řekla Schuchatová v pondělí v Bílém domě.
Prezident Barack Obama letos požádal Kongres o mimořádných 1,9 miliardy dolarů (45 miliardy korun) na boj proti tomuto viru. USA minulý týden oznámily, že prozatím budou využívány peníze z fondu vyčleněného původně na výzkum viru ebola, v němž bylo 589 milionů dolarů.
Doktor Anthony Fauci z amerického Národního ústavu zdraví (NIH) řekl, že to je dočasné a nevyhovující řešení a že USA musejí na boj s komáry poskytnout více peněz a financovat kvalitní výzkum vakcín a léčby. Podle něj se teprve nedávno zjistilo, do jaké míry je virus zika zřejmě fatální pro vývoj mozku lidského plodu. Existuje také několik zpráv o tom, že virus může vyvolat neurologické potíže i u dospělých. Vědci virus zika spojují také s předčasnými porody, potraty, potížemi očí a dalšími komplikacemi v době těhotenství. Začal rovněž výzkum, který má objasnit, zda virus nesouvisí s Guillain-Barrého syndromem, při němž je postižena periferní nervová soustava a který může vést až k ochrnutí. Nedávno jeden brazilský výzkumný tým ohlásil případ dvou pacientů nakažených zikou, u nichž se projevil zánět mozku a poškození nervových buněk podobné jako u roztroušené sklerózy.
CDC oznámilo, že v Portoriku se zdvojnásobuje počet nových případů nákazy každý týden a že země obdrží mimořádně 3,9 milionu dolarů. První případ nákazy virem zika byl v USA vyhlášen v únoru v Dallasu. Nemocný se nakazit sexuálním kontaktem, nikoli z bodnutí komára. Zatím bylo v USA nahlášeno přes 300 případů nákazy virem zika, přičemž všechny jsou spojeny s cestováním dotyčných osob.