Vedení Vítkovické nemocnice se v pondělí omluvilo čtyřiadvacetileté Heleně Ferenčíkové, která ji žalovala za nechtěnou sterilizaci. ČTK to sdělil romský koordinátor Kumar Vishwanathan. Vyjádření nemocnice se ČTK nepodařilo získat.
Omluvu nemocnici nařídil v lednu Vrchní soud v Olomouci. Podle něj se lékaři nemocnice dopustili protiprávního jednání, neboť provedli sterilizaci bez kvalifikovaného souhlasu žalobkyně. Dopustili se tím zásahu do jejího zdraví a soukromí.
Podle olomouckého soudce Jaroslava Hýkla měla takovému lékařskému zásahu předcházet žádost pacientky, její vyšetření, rozhodnutí sterilizační komise a souhlas. V jejím případě však ženu lékaři vyzvali k tomuto zákroku až během porodu.
Žena chtěla po nemocnici také milionovou náhradu za nemajetkovou újmu, kterou však soud zamítl. Potvrdil tak verdikt ostravského krajského soudu z listopadu 2005.
Na nedobrovolnou sterilizaci si stěžovaly desítky romských žen, u soudu ale skončil jen případ Ferenčíkové. Lékaři sterilizovali před šesti lety devatenáctiletou Ferenčíkovou po porodu druhého dítěte. Podle nich postupovali v zájmu zachování zdraví pacientky, která už podruhé rodila císařským řezem.
Podle nemocnice matka se zákrokem souhlasila, byla poučena a v dokumentaci je její podpis, kterým souhlas stvrdila. Ferenčíková ale tvrdí, že nevěděla přesně, co podepisuje, protože prožívala porodní bolesti. Zákrok si nepřála a platný souhlas k němu nedala.
O problému se v Česku začalo hovořit na podzim 2004, když Evropské středisko pro práva Romů zveřejnilo podezření z nucených sterilizací Romek.
Podle evropských romských aktivistů docházelo k nedobrovolným sterilizacím také v Maďarsku, Bulharsku a Rumunsku, ale nejvíce případů prý bylo v Česku a na Slovensku.
ČTK