„Vycházíme z katastrofálních výsledků, kde jsme na prvních příčkách užívání alkoholu, zejména u dětí a mládeže. Dalším faktorem je vysoká míra tolerance našich obyvatel k alkoholu,“ uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová. Poukázala i na to, že podle nejnovějších výzkumů je i nízká konzumace alkoholu škodlivá. V Česku přitom v současné době máme roční spotřebu mezi osmi až devíti litry alkoholu na osobu.
„Je to hezké prohlášení, podobná jsem slyšel již mnohokrát. Nikde ale není řečeno, jak se to má udělat. Zdá se mi, že jde jen o hozená čísla,“ vyjádřil se k plánu psycholog Ivan Douda. Otázkou je podle něho i to, jak statistiky o spotřebě alkoholu vznikají. Čísla ukazující jeho vysokou spotřebu může ovlivňovat třeba fakt, že Česko je oblíbenou destinací, kam se zahraniční turisté jezdí opíjet, či to, že u nás je poměrně málo ilegálního alkoholu.
„Neznáme přesné recepty, co máme udělat. Víme, že prohibice není cestou, která by vše vyřešila, ale je to přísná regulace a prevence,“ řekl národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.
K nyní nejdiskutovanějším omezením patří takzvaný protitabákový zákon a norma o regulaci hazardu, které jsou nyní ve sněmovně. Jedna z předloh počítá třeba s úplným zákazem kouření v restauracích a poslanci už přicházejí s návrhy, které původní verzi zmírňují. Kolik ze záměrů nakonec v normách zůstane, není zatím jasné. „Jsem optimistka. Věřím, že se protitabákový zákon podaří prosadit a začne platit od května. Očekávám, že sněmovna vyslyší názor občanů. Průzkumy ukázaly, že 78 procent lidí chce absolutní zákaz kouření,“ uvedla náměstkyně.
Vedle zákazu kouření v restauracích a zdražení cigaret se mluví o omezení hraní her na internetu. Uvažuje se o zdražení alkoholu, zredukování prodejních míst či sankcích pro provozovatele za to, že v jejich podniku budou opilé děti.
Drogová závislost je problémem všech společností. Celosvětově je téměř deset procent nákladů na zdravotní péči způsobeno právě užíváním drog. Dominují přitom alkohol a tabák. Z počtu závislých přijatých například na oddělení léčby závislostí Psychiatrické nemocnice Bohnice, jich 50 procent je závislých na alkoholu, 10 procent na opiátech a 10 procent je patologických hráčů.
Akční plán obsahuje celkem 40 aktivit a 60 dílčích úkolů. Celkem přijde na 330 milionů do roku 2018. Jen letos bude stát 103,3 milionu korun.
V ČR denně pije 12,5 procent dospělých a čtvrtina denně kouří. Pravidelně pije alkohol pětina a kouří 16 procent patnáctiletých. Problémové hráčství ohrožuje 400 tisíc lidí, patologických hráčů je 100 tisíc. Zkušenosti s hraním má téměř 30 procent mladistvých mezi 15 a 17 lety.