Platný seznam nemocí z povolání je z roku 1995. Naposledy se upravoval před třemi lety. Ministerstvo práce nyní přišlo s novou verzí. Podle něj totiž vznikají stále nové materiály a technologie, které znamenají pro zdraví člověka také nová rizika. Mohou se tak objevit jiná poškození zdraví než dosud. Pokročil i výzkum v pracovním lékařství a jsou nové poznatky o příčinách chorob, uvedli autoři seznamu v podkladech pro vládu.
Seznam se dělí do šesti kapitol. Týkají se chorob způsobených chemickými látkami, chorob kvůli fyzikálním faktorům, nemocí dýchacích cest, pohrudnice a pobřišnice, kožních nemocí, nemocí přenosných a nemocí kvůli jiným faktorům.
Nyní vláda upravuje v seznamu nemoci takzvaných tíhových váčků mezi kostmi, svaly a úpony u kloubů, které vznikají z přetížení. Do třetí kapitoly se pak dostala rakovina vaječníků kvůli azbestóze. Naopak z ní zmizely choroby vyvolané prachem z cukrové třtiny.
Novela nařízení o evidenci úrazů zpřesňuje podmínky pro zpracování statistických dat. Nově se zavádí do formulářů tzv. popis úrazového děje. Jednotlivé části těla a druhy poranění mají svůj číselný kód. Evidence podle úpravy platné v EU je důležitá i pro prevenci pracovních úrazů.
Ročně je v Česku hlášeno na 40.000 pracovních úrazů, z nich kolem stovky smrtelných, a zhruba tisícovka případů nemoci z povolání. Z hlediska pracovních úrazů jsou v největším riziku kvalifikovaní dělníci v zemědělství a lesnictví, řemeslníci a opraváři. Nadprůměrné množství úrazů je mezi obsluhou strojů a zařízení a mezi pomocnými a nekvalifikovanými pracovníky.
Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) závisejí zdravotní problémy spojené s vykonávaným zaměstnáním na věku pracujících. Počet lidí s těmito potížemi roste do důchodového věku. U starších nemocnost klesá, protože klesá i pracovní aktivita.
Statistici také zjistili, že nejvíc zdravotních problémů měli pracující ve zpracovatelském průmyslu, stavebnictví, obchodu a dopravě. Problémy se zády a krkem uvedlo 53 procent postižených. Spolu s problémy s horními a dolními končetinami se potíže s podpůrným aparátem projevují u 71 procent všech postižených pracujících, zjistil ČSÚ.
Každý pátý člověk také pociťuje na svém pracovišti negativní vlivy působící na duševní stav, je to zejména časový stres nebo přepracovanost.