„Tento postup je nezbytný pro zajištění sledovatelnosti tkání a orgánů, které se v souladu s platnými právními předpisy předávají do zahraničí,“ sdělil ČTK tiskový
odbor ministerstva zdravotnictví. Mluvčí ministerstva Jana Kocová ČTK řekla, že nařízení nesouvisí s případem pěti zaměstnanců Tkáňové banky Fakultní
nemocnice Brno-Bohunice, které policie nedávno obvinila z nedovoleného prodávání kožních transplantátů do Nizozemska.
„Navazuje na letošní novelu transplantačního zákona a českou legislativu slaďuje s evropským právem,“ konstatovala. Podle transplantačního zákona povoluje dovoz nebo vývoz tkání ministerstvo po obdržení detailních informací o tom, jaká tkáň je vyvážena, kam a za jakým účelem.
Cena jednotlivých tkání je nevyčíslitelná, každá je považována za dar a účtovat lze pouze náklady spojené s jejím odběrem, zpracováním a uchováním.
Pětice obviněných zdravotníků si podle policie nechávala peníze vyplácet na soukromé účty, jejich zisk byl vyčíslen na asi milion korun. Lékař, lékařka a tři pracovníci odběrového týmu tkáňové banky čelí obvinění z trestného činu nedovoleného nakládání s tkáněmi a orgány, za což jim hrozí až pět let vězení.
Tkáňová banka Fakultní nemocnice Brno byla založena v roce 1952 a s Tkáňovou ústřednou v Hradci Králové patří k nejstarším zařízením svého druhu v Česku.
ČTK