Stát požádal o pomoc advokáta Sokola
Ve sporu státu s firmou Diag Human o miliardy korun již není co tajit. Vláda proto včera na návrh ministra zdravotnictví Davida Ratha rozhodla o zbavení mlčenlivosti, k níž se stát zavázal. Firma krok vlády vítá.
„Není co ze strany státu utajovat. Proto jsem podal návrh na odtajnění,“ řekl Právu týž den Rath. Podle něj se nyní „bez problému bude moci hovořit o všech aspektech této kauzy“.
Spor se táhne od poloviny 90. let, kdy Diag zažaloval Česko o náhradu ušlého zisku za zmařený obchod s krevní plazmou z počátku devadesátých let.
Od října 2004, kdy společnost rozhodčímu senátu dluh státu ve výši 8,7 miliardy korun vyčíslila, stoupá denně o 1,6 miliónu. Stát zatím zaplatil majiteli firmy 326,6 miliónu korun.
Podle internetového serveru Aktuálně. cz se objevily nové důkazy, které posilují pozici ČR v tomto sporu, v němž se stát již vyplacených miliónů firmě Diag Human vzdal v podstatě bez boje.
Server tvrdí, že verdikt rozhodčího senátu, podle něhož český stát poškodil firmu Josefa Šťávy, když ji vytlačil z lukrativního obchodování s krevními deriváty, již nelze napadnout. Jde tedy jen o to, zda zůstane u již vyplacené sumy, nebo zda stát bude muset Šťávovi zaplatit další milióny, možná i miliardy.
„Nemohu se k tomu vyjádřit. Našeho ministerstva se už věc netýká. Celou ji nyní dělá Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových,“ řekl Rath.
Zmíněný úřad se z popudu vlády rozhodl využít právních služeb pražské advokátní kanceláře bývalého ministra Tomáše Sokola. Právu to potvrdil společník, další bývalý ministr Jiří Novák. Šťávu v tomto sporu zastupuje také exministr - advokát Jan Kalvoda.
Premiér Jiří Paroubek posvětil Sokolovo angažmá i přesto, že zastupuje stíhaného podnikatele Radovana Krejčíře. „Mohu mít výhrady k jeho metodám, ale dosahuje výsledků. Už to vypadalo, že se položíme na lopatky, ale teď, co to převzal doktor Tomáš Sokol, aspoň bojujeme,“ prohlásil podle týdeníku Ekonom Paroubek.
Před třemi lety se pokusila tehdejší ministryně zdravotnictví Marie Součková dosáhnout toho, aby firma vyplacených 327 milionů státu vrátila. Tvrdila, že pro to má důkazy. Její nástupce Jozef Kubinyi ale došel k závěru, že peníze již stát zpět nezíská, snažil se však zabránit tomu, aby musel platit další požadované miliardy.
O dalších nárocích Diagu má rozhodnout arbitrážní řízení, které trvá již řadu let.
Právo