Materiál se už odkládal kvůli ceně i plánům převést službu alespoň částečně ze soukromníků na stát. Opoziční ODS diskusi koalice považuje za mlžení. Je podle ní výhodnější leteckou záchranku nechat v soukromých rukou.
Předsednictvo vlády se podle Němečkova čtvrtečního vyjádření pro ČTK shodlo, že tendr na provoz letecké záchranné služby se nakonec vypíše na šest základen z deseti. Armáda a policie, které nyní zajišťují po jedné základně, by si tak přibraly každá jednu další.
Vláda projednání tendru opakovaně odkládala, koaliční partneři si stěžovali, že ministr věc předložil pozdě. Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) také napadal cenu zakázky 3,2 miliardy korun. Podle něj by bylo nejlepší, kdyby celou leteckou záchrannou službu zajišťoval stát. Soukromníci nyní provozují osm z deseti základen.
Původní Němečkův návrh byl zadat provoz osmi základen opět soukromým firmám na osm let. Podle aktuální dohody, kterou by se měli ministři zabývat příští středu, má být soutěž vypsána na tři roky, během nichž by stát připravil přesun celého systému pod sebe. Cena má vycházet z toho, za kolik provozuje službu vnitro.
Expert ODS pro oblast zdravotnictví Petr Zimmermann odmítá myšlenku, že stát převzetím systému ušetří. „Opak je pravdou. Armáda má bojovat a cvičit na boj, ne vozit zlomeniny ze sjezdovek. Podobně platí pro policii, že má především zajistit vnitřní bezpečnost, ne rutinně převážet raněné,“ uvedl v tiskovém prohlášení. Podle Zimmermanna je zřejmé, že provoz soukromníky je nejefektivnější.