Proč jste si zvolila profesi u záchranné služby?
Po mateřské dovolené jsem nastoupila do práce v rámci okresního ústavu národního zdraví v roce 1989, pak jsem přešla po půl roce od účtárny na odbor dopravy a od té doby jsem absolvovala pracovní cestu na záchrannou službu.
Od března jste víceméně působila jako dočasná ředitelka, změní něco vaše oficiální jmenování ředitelkou?
Určitě ne. Už od svého nástupu v březnu jsem nastavila nová komunikační pravidla, pokračuj i v práci doktora Kettnera, snažím se vylepšovat technickou stránku, ekonomickou rovnováhu a vzdělávat zaměstnance v komunikaci s pacienty.
Které jsou vaše priority jako ředitelky záchranné služby?
V podstatě jsou to tři pilíře, na kterých chci stavět vlastní vizi nebo koncepci záchranné služby. Jednak je to ekonomický, technický a personální pilíř. Například zlepšení vozového parku, zdravotnických přístrojů, neustálé vzdělávání zaměstnanců, rozvoje jejich potenciálu a podpora v profesním růstu. Všechny pilíře by měly být vyvážené, aby záchranka fungovala kontinuálně.
Můžete uvést něco konkrétního o zlepšení před nemocniční péče?
Vloni jsme nastartovali nový projekt vzdělávání zaměstnanců, ze kterého nám vyplynulo, zeje zájem vzdělávat se i v jiných oborech, než třeba zdravotní školy nebo splňování kvalifikační úrovně. Chceme je vzdělávat v oblasti komunikace s pacienty. Pokud bude vypsaný nějaký projekt, rádi využijeme i evropské fondy.
Nově ZZS KV používá i mobilní podporu, je to tak?
Mobilní podpora se rozšiřuje do všech koutů Vysočiny. Je to technické zařízení, které umožňuje posádkám jednak navigaci do místa zásahu, on-line komunikaci s dispečerem a elektronický záznam zdravotnické dokumentace, která je čitelná ve všech databázích, které máme k dispozici.
Kraj od vás očekává další rozvoj záchranky a stabilizaci zaměstnanců, co to znamená?
Je to o tom, že naši zaměstnanci vzdělávací projekt kvitují velmi pozitivně. Je to i o stabilizaci lékařského personálu. Děláme vše pro to, abychom na naši kvalitu nalákali nové lékaře. Byli jsme spoluorganizátory studentského maratónu, kterého se zúčastnili studenti lékařské fakulty v Olomouci. Absolvovali studentský maratón, kde si vyzkoušeli to samé, co posádka záchranné služby. Očekávám, že tím vzroste jejich zájem při získávání atestace.
Jste na něco pyšná, čím se krajská záchranka může pochlubit?
Jsem pyšná na všechno. Kraj Vysočina si stojí výborně v rámci všech záchranných služeb. Je to tím, že máme výborné materiální zásobení, vybavení sanitek je na vysoké úrovni. Minulé dva roky jsme obdrželi certifikát kvality ISO 9001. Jsme jedna ze záchranek oceněná za kvalitní prostředí a bezpečnost při práci. Budeme dál pracovat na vylepšení předpisů v rámci záchranné služby.
Vladislava Filová
Vladislava Filová vystřídá na pozici ředitele krajské záchranky Lukáše Kettnera, který v současné době zastává post vedoucího odboru zdravotnictví Krajského úřadu kraje Vysočina.
- Vystudovala Vysoké učení technické v Brně ve studijním oboru Podnikové finance a obchod.
- Svou pracovní dráhu spojila se Zdravotnickou záchrannou službou kraje Vysočina, kde zastávala vedoucí pozice ekonomického charakteru.